Menu Region

Milion euro na walkę z rakiem

Milion euro na walkę z rakiem

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Dorota Abramowicz

5Komentarzy Prześlij Drukuj
Koszty są ogromne i sięgają okrągłego miliona euro. Projekt wymaga zaangażowania i przeszkolenia większości lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.
To wszystko jednak może przełożyć się na wartość bezcenną - na ludzkie życie. Pomorze, jako pierwsze województwo w Polsce, przebada 190 tysięcy osób zagrożonych rakiem płuc. Pomorski projekt jest w skali Polski nowatorski, bo to, co jest normą w Europie, u nas jest wciąż luksusem.

- Do tej pory na tak dużą skalę nie wykonywano w naszym kraju badań przesiewowych w kierunku raka płuc - podkreśla doc.
dr Witold Rzyman, kierownik Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej gdańskiej Akademii Medycznej. - Szansę na uratowanie setek ludzkich istnień dali nam Norwedzy, a konkretnie Mechanizm Finansowy EOG, zwany funduszami norweskimi.

Na Pomorze trafi milion euro, czyli ok. 4,18 mln złotych, na przebadanie tysięcy mieszkańców województwa w wieku 50-75 lat, palących papierosy co najmniej 20 lat. Część kosztów badań - 630 tysięcy złotych - pokrywa Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Rak płuc zwany jest przez lekarzy cichym zabójcą. Rozwija się przez dziesiątki lat, nie dając żadnych objawów. Kiedy wystąpią, na leczenie jest już na ogół za późno.

Co roku w Polsce rozpoznaje się ponad 20 tys. nowych przypadków tego groźnego nowotworu. Największą liczbę zachorowań obserwuje się od lat właśnie na terenie województwa pomorskiego i sięga ona ponad 1400 osób rocznie. Prawie taka sama liczba osób umiera z powodu tej choroby.

- Zdobyliśmy silnych sojuszników, którzy pomogą nam dotrzeć do nałogowych palaczy - mówi doc. Witold Rzyman. - Metropolita gdański, abp Sławoj Leszek Głódź, zapewnił, że informacje o badaniach będą ogłaszane z kościelnych ambon. Musimy dotrzeć do wszystkich z grupy ryzyka! Tak rozbudowany projekt wymaga także zaangażowania i przeszkolenia większości lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Re: dlaczego takie zdjecie

+6 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mix (gość)  •

...ponieważ do wszelkich badań płuc zdejmuje się rownież bieliznę:)

odpowiedzi (0)

skomentuj

ale czemu takie zdjęcie?

+7 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mammo (gość)  •

Jasne.... a może by tak zafundować inne, ważniejsze badania dla tych, którzy sami się nie trują i nie chorują na własne życzenie? Chociażby dla chorych dzieci? Albo dla pracujących w szkodliwych warunkach? Palacze sami są sobie winni!
a tak na marginesie: dlaczego na załączonym obrazku widzimy przygotowanie do mammografii skoro mowa tu o chorobach płuc i ich diagnostyce?

odpowiedzi (0)

skomentuj

A może by tak...

+7 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Anilah (gość)  •

To wszystko pięknie, ale może by tak palaczy obłożyć specjalnym podatkiem, który z pewnością przyczyniłby się do zmniejszenia ich populacji wśród chorych na raka płuc? To, że w cenie papierosów jest
znacząca akcyza nie przemawia do świadomości palaczy tak jak zapewenie
przemówiłaby do nich pozycja na formularzu PIT - palący!
Niewątpliwie wyszłoby im to na zdrowie a i nie palącym by nie zaszkodziło!
Powszechnie wiadomo, że jest bardzo silna korelacja między paleniem
papierosów i zachorowalnością na raka płuc bądż krtani. Dlaczego więc
nie skorzystać z wszelkich środków aby odwieść ludzi od tego nawyku.

odpowiedzi (0)

skomentuj