Menu Region

Hamas gardzi Palestyńczykami

Hamas gardzi Palestyńczykami

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Rozmawia Tomasz Pompowski

6Komentarzy Prześlij Drukuj
Mieszanina islamu i polityki jest przeszkodą dla pokoju na Bliskim Wschodzie - mówi Mus'ab Hassan Jousef w rozmowie z Tomaszem Pompowskim
Z Mus'abem Hassanem Jousefem, zbiegłym na Zachód synem założyciela Hamasu i Muzułmańskiego Braterstwa w Autonomii Palestyńskiej, rozmawia Tomasz Pompowski

Jak doszło do tego, że syn założyciela Hamasu w Gazie niemal w ciągu jednego dnia zdecydował się zostawić rodzinę i uciekł na Zachód?
Kilka lat toczyłem walkę ze sobą. Poznawałem islam, buddyzm, hinduizm, nawet judaizm. Odkryłem, że tylko pod wpływem chrześcijaństwa zmieniało się moje życie.
Czytając Biblię, uczyłem się wyrozumiałości i szacunku dla drugiego człowieka. Na wyjazd zdecydowałem się wtedy, gdy odrzuciłem islam. Przedtem w tajemnicy przed rodziną spotykałem się z chrześcijanami. Byłem zafascynowany tym, że przyjechali na Bliski Wschód, by leczyć i uczyć dzieci z biednych rodzin arabskich. Rozmowa z nimi sprawiała mi radość. W ich obecności byłem wewnętrznie uspokojony - było to uczucie wcześniej mi nieznane.

Nawet z czasów dzieciństwa?
Ja nie miałem dzieciństwa. Urodziłem się w miejscowości Bir Zeit, niedaleko Ramallah. Dochodziło tam często do bitew z żołnierzami izraelskimi. Jestem najstarszym synem i zgodnie z tradycją muzułmańską rodzice traktowali mnie od najmłodszych lat jak dorosłego. Uczyłem się nie tylko wierszy i pieśni o męczennikach, którzy oddali życie dla Allaha, ale całych wersetów Koranu, które były dla nich natchnieniem do walki z niewiernymi. To oni stawali się bohaterami moich marzeń. Jak każde dziecko chciałem ich naśladować, rzucając kamieniami w żołnierzy izraelskich i paląc opony z moimi kolegami z podwórka. To była nasza intifada. Rosła we mnie agresja na widok uzbrojonego żołnierza i każdego żydowskiego osadnika. Tak wojna nadawała sens mojemu życiu.

Wiedział Pan, że ojciec założył Hamas?
Przez wiele lat nie zdawałem sobie z tego sprawy. Wiedziałem, że należał do tej grupy. Ja nigdy nie byłem jej członkiem. Ale życzyłem jej sukcesu, bo kochałem ojca. Gdy chodziłem do szkoły średniej w Ramallah, ze względu na dobrą znajomość Koranu i muzułmańskiego prawa zostałem przywódcą Islamskiego Bloku. To ugrupowanie było konkurencją dla Fatahu w walce o władzę w Autonomii Palestyńskiej. Właśnie wtedy miało miejsce zdarzenie, które zapoczątkowało zmiany w moim życiu.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

6

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Zalosne klamstwa

+8 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Anka (gość)  •

Zastanawiam sie, ile tej osobie zaplacili za "ujawnianie" takich bzdur, jak.. obcinanie konczyn i krzyzowanie, buhahahaha, gdzie, w Gazie ??? Nawet propaganda Syjonu do takich wyzyn glupoty nie doszla. Powaznie, gdyby takie rzeczy mialy miejsce, najpierw uslyszelibysmy o tym od izraelczykow.

Zalosny duren i zdrajca, wbija noz w plecy ruchowi oporu przeciw okupacji :/

odpowiedzi (0)

skomentuj

kto nie widzi słońca na pustynie to ślepy

+4 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

MS (gość)  •

widać media Polska!!!, oglądajcie ludzie na youtube-ie " the most important interview on Earth" i zobaczcie co mówią żydzi o istnieniu ich Państwa na ziemi Palestyńskiej..a jeśli chodzi o islam to bez komentarza..bo Islam nie potrzebuje abym go obronił, sam siebie udowodni, jego rozchodzeniem wszędzie, bez walki i bez nienawiści, dużo osób do islamu wchodzi teraz,ciekawe czy Reportarz robił z kimkolwiek z nich wywiad aby wiedzieć czemu nawracali do islamu:). widać jaką politykę stosuje Media i ten koleś jak kilka innych o których słyszałem, będzie mieszkał w pałacu teraz,obywatelstwo, i super laska. i już !! koniec biedy ....

odpowiedzi (0)

skomentuj

Hamas gardzi Palestyńczykami

+5 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Palestyńczyk (gość)  •

ciekawe co dostaje ten koleś za taki wywiad, może Nobla'a? czy obywatelstwo?..zapominał chyba ten koleś kim jest, bo widzę że sprzedał swoje państwo za nic.ciekawe co dostał aby taki wywiad wyrazić, bo jego słowa dla mediów są niecenne, szczególnie jak rządzi mediami Izrael, to takie słowa są fantastyczne aby ulepszyć obraz izraela. albo ten koleś nie zna swojej historii, i zapominał kto komu napadł, i jeśli chodzi o nawracanie, no widać jego poziom znajomości islamu,a co do prawa walki z żydami, to mi się wydaję,że każdy ma prawo obronić swój dom, szczególnie przed złodziejami. a więc islam uczy nas obronę samego siebie i zabrania nam atakować innych. tak ja rozumiem islam.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Hamas zwyciezyl i koniec !!!!

+6 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

soft (gość)  •

Znowu jakis klamstwo odnosnie zwyciestwa Hamasu na zydow .
Hamas zwyciezyl i koniec , robcie co chcycie .To jest poczatek zwyciestwa .

odpowiedzi (0)

skomentuj

Propaganda

+8 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

AM (gość)  •

Znowu jakies propagandowe idiotyzmy
Btw. Sie muzulmanin na chrzescijanstwo nawrocil a to bardzo ciekawe hehe

odpowiedzi (0)

skomentuj

rewelacyjny wywiad

+5 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wiem (gość)  •

Ten Pompowski jest niesamowity

odpowiedzi (0)

skomentuj