Menu Region

Polska to kraj dzieci

Polska to kraj dzieci z zepsutymi zębami

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Joanna Ćwiek

3Komentarze Prześlij Drukuj
Prawie 90 proc. dzieci w Polsce ma próchnicę. To skutek braku profilaktyki - alarmują stomatolodzy. - Sytuacja jest zatrważająca.
Dziś spotykamy już 15- i 16-latków z protezami - mówi "Polsce" dr Halina Książek-Bąk z Akademickiego Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej Śląskiej Akademii Medycznej.

Pod tym względem jesteśmy na poziomie krajów Trzeciego Świata. Z badań wynika, że gorzej niż u nas jest np. w Wietnamie. Taka informacja dziwi, ale przestaje szokować, gdy poznamy szczegółowe dane dotyczące stanu uzębienia nie tylko dzieci, ale i starszych Polaków.


Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że w Polsce aż 88 proc. dzieci poniżej 12. roku życia i 98 proc. 18-latków ma próchnicę. Przeciętny Polak w wieku 35-44 lata nie ma już 10-11 zębów, a co setny 40-latek w ogóle jest bezzębny. - To dlatego, że u nas o zęby zaczyna się dbać zbyt późno, niewyleczona zaś w dzieciństwie próchnica to gwarantowane problemy z zębami w dorosłym życiu - mówi dr Adam Przewodowski z warszawskiej kliniki Enel-Med.

Według dentystów epidemia próchnicy to skutek likwidacji w latach 90. szkolnych gabinetów stomatologicznych. - Kiedyś każdy absolwent podstawówki miał wyleczone zęby. Dziś spotykam nastolatków, którzy mają po 15 zębów do usunięcia - mówi Książek-Bąk.

Gabinety szkolne upadły, bo nie opłacało się ich prowadzić. Zgodnie z przepisami usługi stomatologiczne Narodowy Fundusz Zdrowia refundował tylko wtedy, gdy były one dostępne dla wszystkich, a nie tylko dla uczniów. Poza tym samorządów nie było stać na zakup nowego wyposażenia dla szkolnych dentystów, a pod koniec XX w. w niejednym gabinecie fotel dentystyczny pamiętał jeszcze czasy towarzysza Gierka.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

A kto ma takie wyniki badań

+3 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

winyl (gość)  •

U mnie w szkole dzieci maja w 20% zdrowe zeby bez żadnych wypełnień czy ubytków, 10% to dziecki które maja syf w buzi ale ich rodzice również. Kto jak dba tak póżniej ma. Nie można powiedzieć że winni tu dentyści bo nie tłumaczą.Jak ktoś chce to się dowie np. w internecie. Jak ktoś nie ma kompa w domu to może iśc na salkę do biblioteki publicznej i poszukać frazy Higiena j.ustnej,zębów.... itd. Dużo tego jest.
Tylko że Polacy jak zwykle zainteresowania maja inne nowe auto, nowa chałupa, nowe Home Cinema, a zdrowie jak trwoga to do "konowała, stracić kasę."

Z tego co wiem to ostatnie badania screeningowe PUW,puw sa z roku 89. i Ci profesorzy się na nich opieraja.Teraz konieczne są nowe badania.

odpowiedzi (0)

skomentuj

TO ZA TZW.

+4 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

WERT (gość)  •

DEMOKRACJI WYRZUCONO LEKARZY I PIELĘGNIARKI ZE SZKÓŁ. ZA NIEBOSZCZKI POLSKI (PRL ) BYŁOBY TO NIE DO POMYŚLENIA.

odpowiedzi (0)

skomentuj

TO JEST EFEKT

+2 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

WERT (gość)  •

BRAKU GAB. STOMATOLOGICZNYCH W SZKOŁACH. PODZIĘKUJMY ZA TO KAPITALIZMOWI.
PODZIEKUJMY TEŻ RZĄDOM "SOLIDARNOŚCIOWYM".

odpowiedzi (0)

skomentuj