Menu Region

Europa wciąż bez rosyjskiego gazu

Europa wciąż bez rosyjskiego gazu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Europa wciąż czeka na rosyjski gaz przesyłany przez Ukrainę. Błękitne paliwo miało płynąć wczoraj, ale porozumienie Moskwy z Kijowem, które pomogła wynegocjować Unia Europejska, na nic się zdało. Zaledwie kilka godzin trwała radość ze wznowienia dostaw, później znowu wszystko się skomplikowało.
Rosjanie owszem odkręcili kurek, ale puścili rurociągiem niewielkie ilości gazu i w dodatku tylko na Bałkany, do Mołdawii i Turcji. Ukraina uznała, że nie może zrealizować tego żądania. Tłumaczyła, że ciśnienie jest za niskie, by zapewnić tranzyt i przestała przyjmować gaz w ogóle. - Komisja Europejska jest rozczarowana niskim poziomem dostaw - mówił jej szef Jose Barroso w rozmowie z rosyjskim premierem.


Bruksela poinformowała też, że nie zamierza pomagać w rozwiązaniu kłótni między Rosją i Ukrainą na temat gazu technicznego, wymaganego do tranzytu i do podtrzymywania ciśnienia w rurach - dodaje rzecznik Komisji Ferran Tarradellas. - Kto zapłaci za gaz techniczny i jakie ilości tego gazu są potrzebne do transportu - to sprawa obu stron do rozwiązania. I na pewno nie może być usprawiedliwieniem wstrzymywania dostaw do europejskich konsumentów - podkreślił.

Komisja mówi, że taka sytuacja jest niedopuszczalna, złości się i bezradnie rozkłada ręce. Poirytowanie jest tym większe, że Rosja i Ukraina złamały porozumienie i nie dopuściły unijnych ekspertów do wszystkich miejsc na stacjach przesyłowych.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się