Menu Region

Inflacja spada: RPP zetnie stopy jeszcze w styczniu

Inflacja spada: RPP zetnie stopy jeszcze w styczniu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Łukasz Pałka

Prześlij Drukuj
Niższe raty kredytów hipotecznych w złotych. Koniec lokat na 8 proc. Główny Urząd Statystyczny poda dzisiaj dane o inflacji w grudniu.
Większość analityków spodziewa się, że wskaźnik wzrostu cen wyniesie 3,4 proc. i będzie o co najmniej 0,3 pkt proc. niższy niż w listopadzie. A to oznacza, że Rada Polityki Pieniężnej powinna zdecydować się na kolejną obniżkę stóp procentowych już pod koniec stycznia. W efekcie spadną zyski z lokat i raty kredytów w złotych.

Malejąca inflacja to głównie efekt szybkiego spadku cen paliw na rynkach światowych.
W ciągu ostatnich sześciu miesięcy cena baryłki spadała z prawie 150 do ok. 40 dol. W kolejnych miesiącach na obniżkę inflacji będzie miał również spadek popytu. Będziemy mniej kupować z obawy przed utratą pracy (ok. 350 firm zapowiedziało już zwolnienia), a także spadkiem tempa wynagrodzeń. - Już w połowie roku inflacja może sięgnąć wyznaczonego przez NBP poziomu 2,5 proc. - mówi "Polsce" Mateusz Szczurek, główny ekonomista ING Banku.

Rada Polityki Pieniężnej w wyniku danych o spadku inflacji i sygnałów świadczących o spowolnieniu gospodarki w ciągu ostatnich dwóch miesięcy już dwukrotnie obniżyła stopy procentowe - w sumie o 1 pkt proc. z 6 do 5 proc. - Myślę, że już w styczniu cięcia wyniosą 0,50 pkt proc. - mówi Krzysztof Wołowicz, analityk z banku BPS.

I to nie koniec. W lutym bądź marcu można spodziewać się jeszcze jednej obniżki, bo groźba znacznego spowolnienia gospodarczego w Polsce stanie się ważniejsza niż utrzymanie wzrostu cen w ryzach. Spadek stóp procentowych w Polsce w pierwszej kolejności odczują klienci banków. Od początku roku widać już wyraźnie, że razem z obniżkami stóp procentowych spada oprocentowanie lokat w bankach. Po kolejnym cięciu będzie już można zapomnieć o oprocentowaniu depozytów na poziomie 8-9 proc. w skali roku.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się