Menu Region

"Żelazna pięść" uderzyła w Gazę

"Żelazna pięść" uderzyła w Gazę

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Roman Gutkowski, Martin Fletcher

2Komentarze Prześlij Drukuj
Walki na ulicach miast Strefy mogą być wstępem do generalnego ataku na bastiony Hamasu. Izraelskie czołgi wjechały wczoraj przed świtem do południowych i wschodnich przedmieść półmilionowej stolicy Strefy.
Ostrzeliwane z lądu i morza i bombardowane z powietrza domy zamieniły się w stertę płonących gruzów. "Żelazna pięść" Izraela uderzyła z całą siłą w miasto Gaza w chwili, gdy w rejon konfliktu wybierał się sekretarz generalny ONZ, Ban Kim Mun. Po kilku godzinach czołgi wycofały się z miasta.

- To była najdłuższa noc od czasu wybuchu wojny - opowiadał Palestyńczyk Adel Zaanoun, gdy izraelskie czołgi stały 400 m od jego domu i półtora kilometra od centrum miasta.
Od izraelskich bomb i pocisków zginęło co najmniej szesnastu mieszkańców Gazy. Bojownicy Hamasu w ulicznych walkach odgryzali się ostrzałem izraelskich czołgów pociskami moździerzowymi i rakietami RPG.

Z płonących budynków zmuszeni byli uciekać ich mieszkańcy. Wprost pod ogień walczących stron. Khader Moussa przed izraelskimi pociskami schronił się w podziemiach swego bloku, machając żołnierzom białą flagą. Było tam jeszcze 25 innych osób, w tym kobieta w ciąży. - Otworzyły się przed nami wrota do piekieł. Niech Allach nam pomoże - powiedział Moussa.

Palestyńczycy nie są nawet w stanie grzebać zmarłych w godny sposób. W północnej części miasta Gaza - z powodu zamknięcia Wschodniego Cmentarza - pogrążeni w żałobie muszą na przepełnionych nekropoliach szukać wolnych od ciał skrawków gruntu.

Zdaniem dwóch norweskich lekarzy, którzy wrócili ze Strefy Gazy, Izrael testuje podczas tej operacji wojennej jakieś nowe rodzaje bomb. - Jesteśmy odporni na rany wojenne, ale te rany są wyjątkowo okropne i śmiertelne dla większości pacjentów - powiedział Mads Gilbert, jeden z lekarzy.
1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

re ONZ bezsilny

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

boa45 (gość)  •

Ailah, odsyłam Cię do artykułu w Gazecie Wrocławskiej dzisiejszej,z 15.1.09 " Nie jesteśmy wszyscy hamasowcami", nie wiem dlaczego nie zanalazłem go na stronie Internetowej! Pierwszy, od dłuższego czasu stosunkowo obiektywny artykuł na nasz temat, ( zresztą przedruk, jak zawsze z " TIMSa". To naprawde tragedia, gdy ludność cywilna ginie w czasie działąń wojennych, ale taka jest historia od drugiej wojny światowej. Gdy przywódcy Hamasu ukrywaja sie pod spódniczkami kobiet palestyńskich, nie dziw ,żę kobiety giną.A rozdzielenie stron? Przeciez to właśnie Twój Hamas nie zgadza się na przerwanie ognia... bo nie chce sie zgodzic na przerwanie działań wojennych ze swojej strony... Paranoja??? A no , chyba tak. Nie zapominajmy, również po przedruku artukułu " TIMSE'a", że wszelkie konsekwencje działań wojennych, sa wynikiem ostrzeliwania Izraela przez Hamas.

odpowiedzi (0)

skomentuj

ONZ bezsilny

+1 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ailah (gość)  •

ONZ jest bezsilny wobec zbrodniczego Izraela! To stawia ten kraj w jednym szeregu z hitlerowskimi Niemcami. ONZ i jego członkowie powinien
pomyśleć o bolesnych sankcjach wobec Izraela.
Niezaleznie od nich w rejon ten skierowane powinny być wojska ONZ dla rozdzielenia stron i wumuszenia wycofania się Izraela ze Strefy Gazy.

odpowiedzi (0)

skomentuj