Menu Region

Wracają do Polski z angielskiej ulicy

Wracają do Polski z angielskiej ulicy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Konrad Godlewski, Fiona Hamilton "The Times"

Prześlij Drukuj
Brytyjscy podatnicy fundują powrót do ojczyzny setkom bezdomnych imigrantów z Europy Wschodniej, głównie Polaków. Koszt odesłania jednej osoby to wydatek rzędu nawet 1000 funtów. A bezdomnych, ze względu na kryzys, zaczęło ostatnio przybywać.
Brytyjskie władze lokalne oraz organizacje charytatywne wydają co roku setki tysięcy funtów, by opłacić powrót do domu imigrantom, którzy nie są w stanie znaleźć zatrudnienia i nie mają prawa do pomocy socjalnej. Kupują przybyszom bilety lotnicze lub autobusowe. Londyn wydał na ten cel w ubiegłym roku 100 tys. funtów.

W tym tygodniu brytyjskie władze zamierzają jeszcze zwiększyć te wydatki. Powód: recesja, która sprawia, że na coraz więcej imigrantów potrzebuje pomocy.

Szacuje się, że na ulicach Londynu sypia 13 tys. ludzi, z czego 20 proc. stanowią przybysze ze Wschodniej i Środkowej Europy. To grupa imigrantów znajdująca się w najbardziej rozpaczliwym położeniu.

W tym tygodniu w Londynie rusza projekt pomocy bezdomnym emigrantom. Poprowadzi go organizacja Thames Reach, która początkowo otrzyma 60 tys. funtów od rządu. Za te pieniądze organizacja zapewni bezdomnym z Europy Środkowej wyżywienie i odzież oraz pomoc w powrocie do domu.

Thames Reach zamierza też sprowadzić pracowników socjalnych z Polski, bo wielu bezdomnych trafiło na ulicę z powodu nieznajomości angielskiego. Chodzi też o to, by po powrocie do domu ludzie ci nie byli zostawieni sami sobie.

- Po powrocie do domu ich sytuacja materialna często będzie lepsza - uważa Jeremy Swain, dyrektor Thames Reach. - Dlatego zachęcamy ich do powrotu.

We wrześniu ub. roku brytyjska administracja zarejestrowała 480 tys. obywateli państw Europy Wschodniej, w większości Polaków. Jednak polska ambasada w Londynie szacuje, że na Wyspach może przebywać nawet 600 tys. Polaków.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się