Menu Region

Zbigniew Maciąg: Nie wszystko podrożeje

Zbigniew Maciąg: Nie wszystko podrożeje

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

zastępca szefa działu pieniądze

Prześlij Drukuj
Gospodarka zwalnia. Firmy tną koszty i zapowiadają zwolnienia pracowników. Spada produkcja i rośnie liczba bankructw.
Przedsiębiorstwa, już teraz, żeby obronić się przed kryzysem, tną marże i organizują wyprzedaże. Wiele towarów można kupić dzisiaj znacznie taniej niż przed rokiem. Obniżyły się ceny pralek, lodówek czy telewizorów. Ci, którzy mają oszczędności i pracę, to na te towary wydadzą mniej.

Ale w najbliższych miesiącach może być jeszcze taniej. W czasach globalnego kryzysu wszystko się chwieje, także ceny. W tym roku, mimo rosnących cen energii, słabego złotego, ceny wielu produktów konsumpcyjnych mogą dalej spadać.

Firmy, żeby utrzymać produkcję, będą wyprzedawały towary za bezcen. Jeśli sprzedaż rzeczywiście siądzie, to ceny wielu artykułów pójdą w dół. Słabnący popyt zmusi także handlowców do ostrej redukcji marż, co przełoży się na niższe ceny. Na razie rozpoczęły się mocne promocje, znacznie większe niż rok temu. Firmy zrobią wszystko, żeby nie stracić klientów.

Już teraz dużymi przecenami kusi branża meblarska. Eksport na Zachód, gdzie trafiało ponad 80 proc. produkcji, gwałtownie się załamał. Aby utrzymać dotychczasową produkcję, firmy będą musiały sprzedawać więcej tańszych mebli na rynku krajowym.

Ale tanieć będą także inne towary, np. telewizory, odzież czy sprzęt fotograficzny. Producenci z powodu mniejszego popytu na nowe ubrania i telewizory zaczną bowiem zbijać ceny. Obniżkom cen w tym roku sprzyjać będzie także niska inflacja, która od kilku miesięcy systematycznie spada. Dla nas, klientów, to dobre informacje, bo oznaczają, że nie za wszystkie towary w tym roku przyjdzie nam zapłacić drożej.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się