Menu Region

Państwo wspomoże w biedzie ofiarom wypadków

Państwo wspomoże w biedzie ofiarom wypadków

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Mariusz Jałoszewski

4Komentarze Prześlij Drukuj
Ofiary rozbojów oraz wypadków drogowych dostaną szansę na szybkie odszkodowanie, które pozwoli przeżyć najtrudniejsze chwile.
Dziś rząd przyjmie projekt ustawy, która gwarantuje wypłatę w uproszczonym trybie tzw. kompensat. Pieniądze od państwa będą należały się nie tylko ofiarom brutalnych przestępstw umyślnych, np. gwałtu, pobicia, ale też ofiarom przestępstw nieumyślnych, np. błędów lekarskich.

Pieniądze na kompensaty pochodzą wprost z budżetu państwa. Maksymalnie to nawet 12 tys. zł. Co to są kompensaty? Nie jest to ani odszkodowanie, ani zadośćuczynienie, które ofierze wypłaca sprawca lub firma ubezpieczeniowa.

- Kompensaty dotyczą osób w najtrudniejszej sytuacji życiowej. Takich, które na przykład nie mają źródeł utrzymania, dochodów, ubezpieczenia lub zasiłków z pomocy społecznej - wylicza Wojciech Juszkiewicz z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Dlatego żeby je uzyskać, trzeba spełnić kilka warunków. Po pierwsze uszkodzenia ciała odniesione podczas ataku napastnika albo w wypadku muszą być na tyle poważne, że ofiara leży w szpitalu ponad siedem dni. Za podbite oko pieniędzy nie dostaniemy. Kolejny warunek: ofiara nie ma szans na odszkodowanie z ubezpieczenia, od sprawcy, który jest niewypłacalny, lub z pomocy społecznej.

Większość ofiar wypadków samochodowych nie musi się martwić kosztami leczenia (płaci NFZ) ani odszkodowaniem (pochodzi z OC). Ale gdy jedziemy np. samochodem prowadzonym przez pijanego kierowcę, firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty.

I wtedy są szanse na kompensatę. Podobnie gdy ofiara błędów lekarskich latami sądzi się o odszkodowanie ze szpitalem, a lekarz ma proces karny. Wtedy też można dostać kompensatę, ale gdy już wygramy w sądzie odszkodowanie, pieniądze z kompensaty trzeba zwrócić.

Ułatwieniem jest to, że sprawca nie musi być wykryty ani skazany. Kompensata nie wyrównuje też wszystkich strat, pokrywa tylko koszty leczenia (rząd dopisuje również rehabilitację), utracone zarobki i koszty pogrzebu osoby bliskiej. Wydatki trzeba jednak udokumentować rachunkami.

Teraz kompensaty przyznaje sąd rejonowy w miejscu popełnienia przestępstwa. Rząd chce, żeby to był sąd w miejscu zamieszkania ofiary, dzięki czemu odpadną uciążliwe podróże po Polsce. Rząd planował też podwyższenie kwoty kompensat do 20 tys. zł, ale z powodu kryzysu finansowego wycofał się z tego w ostatniej chwili.
1 »
4

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

oszusci sie kryja w SPOPIR

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

edzio (gość)  •

oszusci w SPOPIR

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ukradlas mi moje dziecko

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Edward Michal (gość)  •

Ukradlas mi moje dziecko a teraz szukasz sprawiedliwosci Ewka

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ewa gdzie jest moj/nasz syn Mateusz

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Eddie (gość)  •

Ewa we wrzesniu minelo 21 lat od naszego rozwodu a ty dalej utrudniasz mi kontakty naszego syna Mateusza ze mna jego ojcem a nawet buntujesz Mateusza przeciwko wlasnemu ojcu. Nawet nie wiem jak on zyje czy wogole zyje. On sie do mnie nie odzywa bo jestem kims ochydnym ktoremu wpajano od dziecinstwa. Czy ci sie to nie nudzi? ale prawda ktoregos dnia wyjdzie na jaw. Ja cie z domu nie wyganialem to byla twoja wola ani do Polski cie nie wyganialem to byla twoja wola a ze Mateusz uprowadzilas to juz jest przestepstwo. Dlaczego nie chcesz zyc w zgodzie tylko cos na zlosc.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Aco w RPA

+51 / -45

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Edward Cieslak (gość)  •

A ja jaka dostane compesation od pani Ewa Beata Obuszko mojej bylej zony za kidnapping mojego syna Mateusz Stefan Cieslak (Matthew Steven). Ile mi sie nalezy panie Lech. Zostalem poszkodowany przez czlonka waszej organizacji.

odpowiedzi (0)

skomentuj