Menu Region

Kryzys ominął Wielką Orkiestrę Jurka Owsiaka

Kryzys ominął Wielką Orkiestrę Jurka Owsiaka

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Amelia Panuszko

4Komentarze Prześlij Drukuj
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy znów pobiła rekord.
- Zebraliśmy ponad 32,6 mln zł. To więcej niż w zeszłym roku - powiedział Owsiak. Orkiestra już ma na koncie o 500 tys. więcej niż rok temu, a licytacje wciąż trwają. W tym roku zbiórka przeznaczona jest na sprzęt do wczesnego wykrywania nowotworów u dzieci. A Polacy w dobie kryzysu nie żałowali pieniędzy. - Jaki kryzys? Wszyscy razem byli z Orkiestrą.

Na kryzys zareagowali wspaniale - powiedział Jurek Owsiak na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej podsumowującej XVII Finał WOŚP.
Odniósł się również do informacji ministra MSWiA Grzegorza Schetyny, który zadeklarował, że jego resort dokładnie skontroluje, w jaki sposób wydawane są zebrane pieniądze. - Z lekkim zdziwieniem przyjąłem dzisiejsze oświadczenie wicepremiera Schetyny, który napisał, że skontroluje WOŚP - powiedział Owsiak. - Panie ministrze, niech pan skontroluje swoich urzędników w MSWiA. Ich idiotyczne traktowanie przepisów wypacza całą ideę wolontariatu i zbierania pieniędzy. Czy ja mam pana prosić, żeby pan skontrolował wydatki rządu? - pytał. - Napisał pan rzecz, która jest karygodna. My nie dostajemy zgody na zbiórkę pieniędzy bez kontroli. Jesteśmy kontrolowani przez MSWiA bardzo skrupulatnie - dodał.

Najwcześniej, bo już ok. godz. 9, Orkiestra zagrała w Szczecinie. Ze słynnym już okrzykiem Owsiaka "sie ma" przyłączały się do niej kolejne miasta w całej Polsce, w których odbywały się koncerty, występy, licytacje, zawody sportowe. Podczas XVII Finału WOŚP promowano zdrowy tryb życia. W kilku miastach odbyły się biegi pod hasłem "Policz się z cukrzycą". Organizowano pokazy udzielania pierwszej pomocy i zbiórki krwi.

Tegoroczna Orkiestra była wyjątkowa nie tylko pod względem zebranych pieniędzy. - Policja dała nam informację, że było bardzo bezpiecznie, że był to bardzo spokojny dzień i do tej pory najspokojniejsza Orkiestra - podsumowywał ojciec założyciel. Zostały jeszcze licytacje, które przyniosą dodatkowe fundusze. Tuż przed północą w niedzielę zostały zlicytowane pierwsze serduszka - za kwotę 2 mln 10 tys. zł. Kolejne - za 300 tys. i 100 tys. zł. Jedna z licytowanych kart telefonicznych została wyceniona na 60 tys. zł. Licytacja w internecie potrwa jeszcze przez kilkanaście dni. Można na niej kupić przedmioty przekazane przez znane osoby, m.in. porsche wygrane przez aktorkę Agatę Kuleszę w "Tańcu z gwiazdami", kask Fernando Alonso - kierowcy Formuły - 1 z jego autografem, statuetkę Roberta Kubicy dla najlepszego sportowca roku 2008 w plebiscycie "Przeglądu Sportowego", strój boksera Tomasza Adamka z walki o mistrzostwo świata czy obraz namalowany przez Krystynę Jandę.

Pieniądze zbierano również za granicą, m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, USA i wśród żołnierzy w polskich kontyngentach. Końcowy efekt zbiórki poznamy pod koniec lutego, kiedy WOŚP rozliczy się z MSWiA. Jak co roku, kulminacją finału było "Światełko do nieba," czyli pokazy sztucznych ogni, niemal we wszystkich miastach, które przyłączyły się do zbiórki.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

4

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Kto się boi Jurka Owsiaka?

+11 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

blogostan (gość)  •

Wolontariusze WOŚP to „żebracy na ulicy”, wychwalanie Jurka Owsiaka jest „dogmatem heretycko-schizmatycznym”, a wrzucanie pieniędzy do puszek z logiem Orkiestry jest „udziałem w sprawach diabelskich”. Dlaczego niektórzy tak bardzo obawiają się działalności Jerzego Owsiaka? http://blogostan.wordpress.com/2012/01/09/kto-sie-boi-jurka-owsiaka/

odpowiedzi (0)

skomentuj

Sceptycznie ale nie całkiem

+8 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ymate (gość)  •

Od wielu lat Owsiak mi się nie podobał. Raziło mnie jego chęć zastępowania patologii w służbie zdrowia. Z czasem okazało się że facet jest chyba jedyna alternatywą na dzisiejsze bolączki. Tym jednym tygodniem, potrafi scementować rozpolitykowany cały kraj. Wie jak zagospodarować odpowiednio zebrane pieniądze. Wie że, jak się trzyma Państwo od tych spraw jak najdalej, to wszystko "gra". Teraz go popieram. Facet jest niezniszczalny, odporny na politykę. Może to on powinien uzdrawiać Służbę Zdrowia?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Powód do dumy?

+5 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

spokojny  •

To wstyd, że dla ratowania życia dzieci w szpitalach trzeba u nas żebrać z puszkami na ulicach – ten sprzęt powinien stać standardowo w polskich szpitalach i tyle.
Ciekawe czy w Szwecji albo Szwajcarii też są takie akcje?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Orkiestra Owsiaka

+6 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Marek z Krakowa (gość)  •

Dlaczego nie grają co 2 tygodnie. Wówczas problemy słuzby zdrowia znikną.

odpowiedzi (0)

skomentuj