Menu Region

Leki na chorobę Alzheimera mogą przyspieszać śmierć

Leki na chorobę Alzheimera mogą przyspieszać śmierć

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

David Rose

Prześlij Drukuj
Środki przeciw objawom demencji są nadużywane. Z tego powodu na Wyspach umiera 23,5 tys. osób rocznie.
Jak wykazały ostatnie badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, osoby cierpiące na alzheimera i zażywające silne leki uspokajające umierają przedwcześnie niemal dwukrotnie częściej niż chorzy, którym nie podaje się takich środków.

Szacuje się, że rocznie ponad stu tysiącom starszych osób na Wyspach podawane są tzw. leki przeciwpsychotyczne, mimo ostrzeżeń, że takich środków nie powinny zażywać osoby cierpiące na demencję.
Z najnowszych badań wynika, że po trzech latach żyła mniej niż jedna trzecia pacjentów przyjmujących leki przeciwpsychotyczne. Dla porównania w grupie zażywającej placebo trzy lata przeżyło blisko dwie trzecie pacjentów, co oznacza, że co roku przedwcześnie umiera 23,5 tys. chorych na demencję.

Leki uspokajające zwykle podawane są osobom z poważnymi zaburzeniami, jak schizofrenia. Stosowanie ich u chorych na alzheimera jest zabronione. Mimo to środki to typu bardzo często traktowane są jako "chemiczna pałka". Lekarze nieoficjalnie przepisują je, by kontrolować wzburzenie, urojenia, omamy, zaburzenia snu czy agresję u trudnych pacjentów.

Wcześniejsze badania dowiodły, że leki przeciwpsychotyczne pogarszają stan zdrowia psychicznego, a także zwiększają ryzyko śmiertelnego udaru i przyspieszają pojawienie się objawów choroby Parkinsona. Sprawia to, że zyski z ich przyjmowania są zdecydowanie mniejsze niż straty. Angielscy naukowcy, którzy jako pierwsi zbadali skutki długoterminowego podawania leków przeciwpsychotycznych pacjentom z alzheimerem, ostrzegają, że w wielu domach starców w Europie i USA tego typu środki przepisuje się od 30 do 60 proc. mieszkańców przez dłużej niż rok. Wyniki badań opublikowało pismo "Lancet Neurology".
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się