Menu Region

Rozpoczyna się wielka gra o Euro i Ligę Mistrzów

Rozpoczyna się wielka gra o Euro i Ligę Mistrzów

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Robert Małolepszy

Prześlij Drukuj
Ostatni turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy pokazał w całości Polsat, Polsat Sport i Polsat Sport Extra.
Stacja Zygmunta Solorza zapłaciła za pra-wa do wyłączności na ten turniej 15 mln euro. Do ostatnich dni ważyły się losy tego, czy połowę meczów odkupi TVP, ale ostatecznie do tego nie doszło. Zygmunt Solorz chciał za sublicencję 9 mln euro. Strony nie dogadały się, ale poszło nie o pieniądze, lecz o to, że Polsat chciał mieć gwarancję, iż przy zakupie kolejnych wielkich piłkarskich imprez TVP stworzy z nim sojusz lub ewentualnie odsprzeda część pakietu.

Dziś między obiema stacjami trwają ciche dni. Poszło o ostatnią walkę Andrzeja Gołoty. TVP pokazała fragmenty pojedynku, zgodnie z tzw. prawem do newsa, czyli krótkiej migawki z wydarzenia. A że Gołota po trzech sekundach leżał na ringu, po pierwszej rundzie zaś było po walce, zdążyła pokazać niemal cały pojedynek.


Na dziś o żadnym sojuszu nie może więc być mowy. Polsat i TVP przystąpią do przetargu na Euro 2012 oddzielnie. I wygląda na to, że nikt więcej do walki się nie włączy. TVN na swojej otwartej antenie sportu nie pokazuje, a bez emisji części spotkań w takim kanale (minimum jedno dziennie) nie może nawet przystępować do przetargu.

- Nie wiem, ile może być wart turniej w 2012 roku. Może dwa razy więcej niż poprzedni, a mo-że tyle samo. Sytuacja na rynku jest w tej chwili dynamiczna - uważa Andrzej Placzyński, szef polskiego oddziału Sportfive, europejskiego giganta na rynku praw telewizyjnych.

W czwartek w Warszawie UEFA ma zrobić pierwszą prezentację pakietu Euro 2012, choć Placzyński twierdzi, że nic o tym nie wie, a na pewno powinien. - W ostatnich latach UEFA albo sprzedawała prawa takim firmom jak nasza, albo oddawała prawo negocjacji w swoim imieniu. No chyba, że zaliczyła Polskę do tzw. wielkich rynków. W Niemczech, Francji, Anglii, Włoszech i Hiszpanii rzeczywiście bowiem negocjowała sama - wyjaśnia Placzyński.

Do końca lutego rozstrzygnie się też, która polska stacja będzie pokazywała w sezonach 2009-2012 piłkarską Ligę Mistrzów i o te prawa bić się z pewnością będzie dużo więcej kontrahentów. Przez ostatnie trzy sezony najlepsze klubowe rozgrywki Starego Kontynentu pokazywał nSport na spółkę z TVP. Publiczna relacjonuje jeden mecz z każdej kolejki, a nSport - resztę. Prawa miały kosztować około 17 mln euro.
1 3 4 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się