Menu Region

Rosja wznowi jutro o 9.00 dostawy gazu do Europy

Rosja wznowi jutro o 9.00 dostawy gazu do Europy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Rosja zapewniła Czechy, kierujące pracami Wspólnoty, że jutro rano dostawy gazu zostaną wznowione. Takie zapewnienie Czesi mieli otrzymać od wiceszefa Gazpromu Aleksandra Miedwiediewa.
To najnowsza informacja, która może zwiastować rozwiązanie kryzysu gazowego. Sam wiceszef Gazpromu, w oficjalnych wypowiedziach, wyrażał nadzieję, że jeśli problemów nie będzie, to Rosja rozpocznie jutro pompowanie pierwszych ilości gazu. Sprzeczne informacje ostatnich dni nakazują ostrożny optymizm, ale wydaje się, że już żadnych problemów być nie powinno,.

Porozumienie, które miało rozwiązać spór gazowy zostało już podpisane przez Rosję i Ukrainę.

Poza tym jeszcze dziś w punktach przesyłowych pojawią się wszyscy unijni obserwatorzy, którzy mają nadzorować tranzyt gazu. W misji wezmą udział także polscy eksperci. Komisja Europejska początkowo ich nie uwzględniła, ale teraz zdecydowała się na rozszerzenie misji.

Wicepremier Waldemar Pawlak jest zadowolony, choć minimalizuje znaczenie polskiego udziału. "Jak pojadą nasi eksperci to będzie dobrze, jak nie pojadą to nie będzie problemu, ważne jest, żeby rozpoczął się tranzyt gazu. A czy tam będą tacy czy inni eksperci, to nie jest istotne" - mówił minister gospodarki.

Misja ma liczyć około 20. osób. Będą oni sprawdzać ile rosyjskiego gazu dociera na Ukrainę i jakie ilości są dalej transportowane do Europy. To był główny warunek wznowienia dostaw.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się