Menu Region

Niektórzy chcą zatrudniać

Niektórzy chcą zatrudniać

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Katarzyna Sklepik

1Komentarz Prześlij Drukuj
Wyniki badania Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia w Polsce wskazują, że mimo spodziewanego spowolnienia rynku pracodawcy nadal wykazują optymizm co do zwiększania zatrudnienia.
Okazuje się, że 7 z 10 polskich pracodawców nie planuje żadnych zmian zatrudnienia, a nawet 1 z 5 deklaruje zwiększenie zatrudnienia w ciągu I kwartału 2009 roku.

Na podstawie deklaracji polskich pracodawców ustalono prognozę netto zatrudnienia na poziomie 12 proc.

Wzrost zatrudnienia deklaruje najwięcej pracodawców z sektorów:
budownictwo (o 23 proc.),
finanse, ubezpieczenia, nieruchomości, usługi (o 21 proc.)
instytucje sektora publicznego (o 20 proc.),
kopalnie, przemysł wydobywczy (o 19 proc.).

Mimo że prognozy pracodawców są mniej optymistyczne niż przed kwartałem, perspektywy dla osób szukających zatrudnienia nadal są pozytywne.

Pracodawcy ze wszystkich badanych sektorów deklarują zwiększanie zatrudnienia, oprócz pracodawców z sektora rolnictwo, leśnictwo, rybołówstwo (spadek o 7 proc.). Pracodawcy z całej Polski oceniają plany wzrostu zatrudnienia w I kwartale 2009 roku optymistycznie.

Najwięcej pracodawców deklaruje zwiększenie zatrudnienia w firmach mieszczących się w regionie centralnym (o 17 proc.), południowym (o 15 proc.) oraz południowo-zachodnim (o 14 proc.).

Mimo że pracodawcy z tych regionów wykazują największy optymizm, jeśli chodzi o zatrudnianie pracowników, prognoza netto zatrudnienia obniżyła się we wszystkich odpowiednio o 5, 4 i 11 proc.

W regionie wschodnim i północnym przedsiębiorcy wydają się być bardziej ostrożni, jeśli chodzi o optymizm związany z zatrudnianiem nowych pracowników, jednak także planują zwiększanie zatrudnienia. Prognozy netto zatrudnienia dla tych regionów to - odpowiednio - 4 i 5 proc.

- Wyniki Barometru Manpo-wer Perspektyw Zatrudnienia na I kwartał 2009 roku nie są dla nas zaskoczeniem. Nasi konsultanci obserwują nieznaczne spowolnienie procesów rekrutacyjnych w firmach już od kilku miesięcy - wyjaśnia Iwona Janas, dyrektor generalna Manpower Polska.

Mimo że prognoza netto zatrudnienia dla Polski sugeruje pozytywny trend na rynku pracy, jest ona o 7 punktów procentowych niższa niż w ostatnim kwartale 2008 roku.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

"ZAKLINANIE RZECZYWISTOŚCI"

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jas (gość)  •

Uważnie obserwuję portale PSZ i PUP-y. O ile jeszcze w lipcu i sierpniu 2008 r., na owych portalach można było znaleźć około 700 do 780 ofert zatrudnienia, to 12. 01. br. było ich jedynie 151, i to w większości poszukiwano sprzątaczek, pracowników ochrony i robotników o niskich kwalifikacjach. Proponowane wynagrodzenia, portal PSZ je publikuje, oscylowały wokół najniższego wynagrodzenia. Jakoś brakuje mi korelacji z danymi podanymi w w/w. artykule.

odpowiedzi (0)

skomentuj