Menu Region

Pat w rozmowach Rosji z Ukrainą ws. gazu

Pat w rozmowach Rosji z Ukrainą ws. gazu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Pat w rozmowach Rosji z Ukrainą, kłótnia wokół porozumienia i gaz do krajów Unii Europejskiej wciąż jest wstrzymany. Kijów dołączył do wcześniej podpisanej umowy własną deklaracją, co poirytowało Moskwę.
Przed północą Komisja Europejska poinformowała, że ukraiński rząd zgodził się ponownie podpisać dokument, już bez załączników.

Wydawało się, że warunki do wznowienia dostaw rosyjskiego gazu do Unii przez Ukrainę zostały spełnione i Moskwa odkręci kurek. Porozumienie w sprawie wysłania misji monitorującej tranzyt gazu podpisał najpierw szef rosyjskiego rządu Władimir Putin, a następnie ukraińska premier Julia Tymoszenko.
Wczoraj po południu okazało się jednak, że do porozumienia Kijów dołączył oświadczenie, że nie kradł gazu z Rosji na Zachód i nie ma długów wobec Gazpromu. To prowokacja - uznał rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew i zakazał rządowi wysyłania obserwatorów, a to oznacza, że dostawy gazu nadal pozostają wstrzymane.

Komisja Europejska początkowo podkreślała, że ukraińska deklaracja nie ma żadnego wpływu na realizację porozumienia, ale przed północą zainterweniowała. Szef Komisji Jose Barroso zadzwonił do premier Julii Tymoszenko i otrzymał zapewnienie, że Ukraina podpisze porozumienie jeszcze raz, już bez dołączonej deklaracji.

Nie wiadomo czy Moskwa została poinformowana o ustaleniach i czy zgodziła się na nie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się