Menu Region

Kraje upadłe straszą w Europie

Kraje upadłe straszą w Europie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Andrzej Pater

Prześlij Drukuj
Na skutek krachu gospodarczego i konfliktu gazowego w tarapatach znajdą się państwa uznawane dotąd za wzór sukcesu.
Czy bieżący kryzys będzie uznany za większy od wielkiego krachu? Tego dowiemy się niedługo, bo tempo zdarzeń jest błyskawiczne. To, co wiemy na pewno, to upadek niektórych państw dotychczas uznawanych za wzór rozwoju i sukcesu.

Niechlubną palmę pierwszeństwa od połowy października 2008 r. dzierży Islandia, ale już teraz wśród jej następców wymieniane są: Ukraina, Węgry, Turcja, Rumunia i Bułgaria. Najbardziej spektakularnym wydarzeniem byłby upadek Rosji, co wcale nie jest wykluczone. Te wydarzenia muszą wywierać wpływ na Polskę.

Jeszcze w 2006 r. islandzki biznesmen Eggert Magnússon kupił angielski klub West Ham a Glitnir. Bank szokował odważnymi prezentacjami projektów inwestycyjnych w trakcie jednego z seminarium, ukazując bogactwo młodych Islandczyków.
Podstawą tego bogactwa była agresywna gra na giełdach całego świata i inwestycje zagraniczne za pomocą islandzkiego funduszu emerytalnego powstałego w 2001 r. Na takie inwestycje zezwoliły zliberalizowane przepisy rządu Davida Oddsona z początku lat 90. Po 1994 r., kiedy Islandia dołączyła do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, tempo kredytów na inwestycje zaczęło dynamicznie rosnąć. Efektem był gigantyczny przyrost aktywów przewyższający norweskie oszczędności ze sprzedaży ropy (ok. 800 mld zł). Odkładając na konta emerytalne 13 proc. zarobków, ludzie oczekiwali emerytury w wysokości 120 proc. aktualnych pensji!
1 3 4 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się