Menu Region

Brytyjczycy wygrali

Brytyjczycy wygrali pierwszy bój z rakiem

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

M. Henderson, N. Lister

Prześlij Drukuj
Nowy sposób na raka to badania przesiewowe. Lekarze zbadają embriony i usuną uszkodzone geny. Przyszłym pokoleniom przestanie zagrażać dziedziczny rak piersi i prostaty.
Szanse na to dają badania przesiewowe, które mogą wyeliminować dziedzicznego raka. Jak dowiedział się "Times", po raz pierwszy z testów genetycznych predyspozycji do zachorowania na raka piersi, jajników i prostaty mogą skorzystać osoby, które w swych rodzinach nie miały tych schorzeń.

University College London (UCL) rozpoczął program, którego celem jest popularyzacja nowego narzędzia medycyny prewencyjnej - powszechnego badania przesiewowego - by wykryć nowotwór. Uczelnia ta zamierza też promować badanie embrionów, których rodzice - nosiciele wadliwego genu - nie chcą przekazywać go swojemu potomstwu.

Informacja o programie pojawiła się w chwili, gdy Paul Serhal, szef oddziału zapłodnienia wspomaganego przy Szpitalu University College, obwieścił narodziny pierwszej na świecie dziewczynki, której nie grozi zachorowanie na dziedzicznego raka piersi.

Zanim dziecko przyszło na świat, lekarze zmodyfikowali DNA płodu, eliminując wadliwy gen BRCA1. Wszystkie kobiety w rodzinie ojca dziewczynki cierpiały na raka piersi wywołanego genem BRCA1. Jego obecność oznacza 80-proc. prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi i podnosi ryzyko zachorowania na raka jajników i prostaty.

Obecnie testy genetyczne pozwalają zidentyfikować osoby, którym grozi podwyższony cholesterol, a także zapadnięcie na cukrzycę czy chorobę serca. Badania przesiewowe na embrionach przeprowadzane dla wykrycia tak groźnych chorób jak mukowiscydoza czy pląsawica Huntingtona wciąż budzą kontrowersje. Zdaniem krytyków prowadzą do tworzenia "specjalnie zaprojektowanych dzieci". Lekarze bronią tej techniki, która pozwala eliminować zapadnięcie na wiele grożących życiu dziecka chorób.

Programem przesiewowych badań UCL objęto londyńską społeczność aszkenazyjskich Żydów, u których występuje podwyższone ryzyko dziedziczenia genów BRCA1 i BRCA2. Brytyjski NFZ oferuje badania przesiewowe w kierunku genu BRCA, ale tylko kobietom, których krewni zachorowali na raka wywołanego obecnością mutacji. W przypadku wielu nosicieli wadliwego genu choroba nie występowała w ich rodzinach, dlatego nie poddawali się wcześniej badaniom.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się