Menu Region

Andrzej Godlewski: Zgłaszam projekt ustawy medialnej

Andrzej Godlewski: Zgłaszam projekt ustawy medialnej

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

szef działu opinie

2Komentarze Prześlij Drukuj
Pracownicy nie wiedzą, czy jutro mają jeszcze po co przychodzić do pracy, widzowie nie są pewni, czy za tydzień zobaczą swoją ulubioną audycję, a prezes nie wie, czy za trzy miesiące będzie urzędował. Tak nie może funkcjonować profesjonalna telewizja. W takich warunkach musi jednak działać TVP.
Karuzela stanowisk na Woronicza kręci się coraz szybciej. Jednak zdaniem prof. Macieja Mrozowskiego ma to dobre strony. "Obecny prezes pozbędzie się ludzi zbyt blisko związanych z PiS, ale nie zdąży popsuć telewizji publicznej" - mówi medioznawca w rozmowie z "Polską". Jednak czy ten nienormalny stan na zawsze ma stać się normą?

W grudniu 2005 r. wybrany został prezes niemieckiej telewizji publicznej ZDF. Wybrano go nie na trzy miesiące, ale do roku 2012. Niedawno ZDF przedstawiła zapowiedzi programowe na lata 2009/ 2010. Twórcy reklamują swoje programy, które ukażą się dopiero za pół roku. Jak to możliwe, że Niemcy potrafią zbudować stabilną telewizję publiczną, która może sprostać konkurencji i spełniać oczekiwania widzów?


W Niemczech zrezygnowano z pozorów, że politycy nie mają wpływu na media publiczne. W radach, które wybierają szefów stacji radiowych i telewizyjnych, zasiadają politycy z partii rządzących i opozycji. Szefem telewizyjnej rady ZDF jest przewodniczący komisji spraw zagranicznych Bundestagu (CDU). Jednak oprócz nich w 77-osobowej radzie telewizyjnej ZDF jest miejsce m.in. dla związkowców, przedsiębiorców, przedstawicieli Kościołów, organizacji dobroczynnych i stowarzyszeń twórczych. To model, który mógłby z dobrym skutkiem obowiązywać również w Polsce.

Dlatego kierując się obywatelskim obowiązkiem, zgłaszam projekt ustawy o wyborze władze mediów publicznych. Będzie on się składał tylko z dwóch artykułów. Art. 1. Zarząd TVP jest jednoosobowy. Art. 2. Wybiera go rada telewizyjna składająca się z przedstawicieli parlamentu, rządu, organizacji społecznych, gospodarczych, samorządowych, wyznaniowych, twórczych (tu w czasie społecznych konsultacji wpiszemy dokładny skład). Czy musimy wymyślać koło od nowa?

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

wszystko, dla opozycji nic

+9 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

TW Rysio Pysio (gość)  •

Post powtórzony.

odpowiedzi (0)

skomentuj

wszystko, dla opozycji nic

+6 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

TW Rysio Pysio (gość)  •

dzielić się - to nie po Polsku

odpowiedzi (0)

skomentuj