Menu Region

Banki wreszcie odkręcą nam kurek z kredytami

Banki wreszcie odkręcą nam kurek z kredytami

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Joanna Pieńczykowska

Prześlij Drukuj
Sejm przyjął wczoraj ustawę, dzięki której Skarb Państwa będzie mógł udzielać wsparcia bankom i innym instytucjom finansowym.
Ma ona poprawić płynność na rynku międzybankowym i dać szansę na odblokowanie rynku kredytów, zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych. Skarb Państwa będzie mógł na przykład udzielić bankom gwarancji na zaciągane przez nie kredyty w innych instytucjach finansowych, pożyczyć im skarbowe papiery wartościowe. Z gwarancji będzie mógł skorzystać także Narodowy Bank Polski.

Łatwiejszy będzie dostęp do kredytów, niższe ich oprocentowanie, ale za to z rynku mogą zniknąć najatrakcyjniejsze lokaty.
- To bardzo ważna ustawa, w której efekcie banki zyskają lepszy dostęp do pieniądza. W efekcie będą mogły udzielać więcej kredytów. A to służyć będzie finansowaniu polskiej gospodarki i zwykłych obywateli - ocenia Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Wiele banków nie ma wystarczająco dużo pieniędzy z depozytów, by zaspokoić popyt firm i gospodarstw domowych na pożyczki. A duże banki, które mają nadmiar gotówki, boją się pożyczać mniejszym instytucjom finansowym. Przykręcenie kredytowego kurka boleśnie odczuwa cała gospodarka. W sytuacji, gdy bankowcy odmawiają pożyczek, wiele firm odkłada zaplanowane wcześniej inwestycje. Niektóre nawet nie mają z czego finansować bieżącej działalności i bankrutują. To dlatego między innymi firmy deweloperskie wycofują się z wielu zaplanowanych inwestycji, a około 100 z nich w ostatnich miesiącach złożyło wnioski o upadłość. Skutki kredytowego kryzysu odczuwają też firmy produkcyjne: odkładają swoje plany inwestycyjne.

Odblokowanie rynku kredytów będzie też korzystne dla zwykłych klientów. - Gdyby nie wprowadzono ustawy, dynamika udzielanych kredytów dla gospodarstw domowych w tym roku spadłaby kilkukrotnie - ocenia Pietraszkiewicz. W efekcie ustawy na dobre pożegnamy się z 10-procentowymi lokatami. Gdy banki nie będą musiały się już martwić o dostęp do gotówki, nie będą zainteresowane oferowaniem klientom tak atrakcyjnych warunków.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się