Menu Region

Ryba z podwójnymi oczami

Ryba z podwójnymi oczami wypatrzy każdego wroga

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Lewis Smith "The Times"

Prześlij Drukuj
Naukowcy z niemieckiego uniwersytetu w Tybindze odkryli osobliwą, czterooką rybę żyjącą w głębinach oceanu. Aby uniknąć spotkań z drapieżnikami, zwierzę wykorzystuje unikalny system luster.
Dolichopteryx longipes jest jedynym znanym kręgowcem, którego oczy obok soczewek mają lustra. Dzięki nim ryba może lepiej dostrzec światło wysyłane przez inne tworzenia, co sprawia, że szybciej zauważa niebezpieczeństwo.

Oprócz zwykłych soczewek skierowanych ku górze ma ona też oczy patrzące w dół, złożone z lustrzanych płytek. Są one zbudowane z kryształków guaniny i tak ustawione, że odbijają światło wchodzące do oka na siatkówkę, dzięki czemu ryba widzi wszystko to, co czai się pod nią.

Wspomniany gatunek zauważono już 120 lat temu, jednak niewiele było o nim wiadomo. Żyjąca na dużej głębokości ryba była nieuchwytna. W końcu badaczom dopisało szczęście. Jedną z ryb wyłowiono z głębokości 800 metrów w rowie Tonga na Pacyfiku.
Tłum. Lidia RafaRozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się