Menu Region

Kredyty we frankach coraz mniej opłacalne

Kredyty we frankach coraz mniej opłacalne

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Łukasz Pałka

Prześlij Drukuj
Wracają kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich na 100 proc. wartości mieszkania. mBank i Multibank wystąpiły z taką właśnie ofertą.
Propozycja na pierwszy rzut oka wygląda ciekawie; frank kosztuje dziś około 2,70 zł, czyli o ponad 30 proc. więcej niż pół roku temu. A to oznacza, że klient mógłby zaoszczędzić na kursie walutowym, gdy złoty zacznie się umacniać.

Za przyjemność posiadania kredytu we frankach zapłaci jednak dość duże opłaty. I ostatecznie za kilka miesięcy może się okazać, że mniej kosztowałby go kredyt w złotych.
Do tego wszystkiego kredyty we frankach wciąż są niezwykle trudno dostępne i większość banków już raczej nie zdecyduje się na finansowanie 100 proc. wartości nieruchomości frankami szwajcarskimi.

- To na razie tylko promocja, głównie dla klientów, którzy mają konto w naszym banku - zaznacza Mateusz Żelechowski, rzecznik Multibanku. Klient dostanie wówczas marżę na poziomie ok. 4 proc. Jednak inne osoby zapłacą już wyższe marże. Gdy wezmą kredyt w Multibanku za pośrednictwem firmy doradczej, marża skoczy nawet do 7 proc. A to oznacza kilkusetzłotowy wzrost raty. W rezultacie może się więc okazać, że rata kredytu we frankach będzie nawet wyższa od tej w złotych.

Banki mocno ograniczyły ofertę tanich kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich kilka miesięcy temu, gdy na świecie wybuchł kryzys finansowy. Wówczas większość polskich banków albo całkowicie zrezygnowała z franka (np. Millennium), albo wprowadziła obowiązek posiadania wkładu własnego, znacznie zaostrzając też kryteria zdolności kredytowej.

Przy finansowaniu 100 proc. wartości nieruchomości frankami pozostały tylko: Polbank, Deutsche Bank i DnB. Teraz dołączyły do nich mBank i Multibank. Zdaniem ekspertów to jednak wyjątek i nie ma mowy o masowym powrocie franka. - Trudno mówić o odblokowaniu rynku, gdy marże sięgają 7 proc. - przyznaje Karol Wilczko z portalu finansowego Comperia.pl.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się