Menu Region

Spółki już wiosną będą przejmować szpitale

Spółki już wiosną będą przejmować szpitale

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Maciej Stańczyk

Prześlij Drukuj
Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nowelą ustaw zdrowotnych. Za dwa tygodnie ruszy program ratowania szpitali.
Najpóźniej za dwa tygodnie Ministerstwo Zdrowia ogłosi szczegóły programu "Ratujmy polskie szpitale" wspierającego samorządy w przekształcaniu lecznic w spółki. Za jego pomocą rząd chce ominąć weto prezydenta do ustawy o ZOZ-ach, która miała obligatoryjnie przekształcać szpitale w spółki prawa handlowego. Był to najważniejszy punkt reformy zdrowia autorstwa PO.

Ewa Kopacz szuka też wyjścia awaryjnego dla ustaw nie- zakwestionowanych w listopadzie przez Lecha Kaczyńskiego, które nie weszły w życie, ponieważ prezydenckie weto objęło tzw. ustawę wprowadzającą reformę. Chodzi o przepisy dotyczące praw pacjenta i ich rzecznika, akredytacji w ochronie zdrowia oraz konsultantów medycznych.


- W przeciągu dwóch tygodni opracujemy nowelizacje tych przepisów. Zależy nam, żeby jak najszybciej zaczęły obowiązywać - mówi "Polsce" Jakub Gołąb, rzecznik ministerstwa. W resorcie zapewniają, że najpóźniej za dwa tygodnie samorządowcy poznają też szczegóły programu "Ratujmy polskie szpitale".

To odpowiedź rządu na zawetowanie ustawy o ZOZ-ach, zakładającej obligatoryjne przekształcanie szpitali w spółki handlowe. Według awaryjnego planu, samorządy przymierzające się do komercjalizacji lecznic, będą musiały przygotować dla nich program naprawczy. Po uzyskaniu akceptacji resortów zdrowia i finansów oraz Banku Gospodarki Krajowej samorząd będzie mógł przekształcić szpital. Dostanie wsparcie z resortu np. w postaci umorzenia części długu czy poręczenia kredytu. W budżecie państwa zarezerwowano na ten cel 2,7 mld zł.

Samorządowcy z niecierpliwością czekają na ruch ministerstwa. - Jak tylko poznam szczegóły programu i będzie on dla nas korzystny, to od razu wnioskujemy do resortu o wsparcie. Nasz szpital mógłby zacząć działać jako spółka już od maja - zapewnia Piotr Kagankiewicz, starosta powiatu tomaszowskiego.

Resort zdrowia policzył, że na koniec września ubiegłego roku w Polsce działało 65 skomercjalizowanych lecznic. Według założeń ministerstwa wkrótce ma być ich ponad 100. To ostrożne szacunki, bowiem zablokowanie ustawy przez Sejm i prezydenta skrytykował Konwent Marszałków Województw. Marszałkowie są wielkimi zwolennikami przekształcania lecznic w spółki. W samej Małopolsce na komercjalizację czeka sześć placówek, m.in. Krakowskie Centrum Rehabilitacyjne. Mają zostać spółkami w 2009 r.

- W nowej formule szpitale będą znacznie lepiej funkcjonowały. Przestaniemy być zależni od niskich kontraktów NFZ, a roszczenia płacowe pracowników nie będą paraliżowały pracy lecznicy - mówi nam Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa małopolskiego odpowiedzialny za służbę zdrowia.

Stanie się tak, bowiem lekarze w skomercjalizowanych lecznicach mają pracować nie na etatach, ale na kontraktach. Konfederacja Pracodawców Polskich zamierza 21 stycznia, w rocznicę tzw. białego szczytu, zaprosić polityków różnych opcji do dyskusji o błędach, które doprowadziły do fiaska reformy zdrowia.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się