Menu Region

Kubuś Puchatek wzorem dla Obamy

Kubuś Puchatek wzorem dla Obamy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Justyna Trocka

Prześlij Drukuj
Jeśli coś sprawia zbyt wiele bólu, trzeba spróbować innych sposobów - taką naukę ze stronic "Kubusia Puchatka" wyczytał kluczowy doradca Baracka Obamy. Richard Danzig szuka inspiracji w mądrościach Puchatka, odwołuje się także do postaci z filmu "Gwiezdne wojny" i zachowań brytyjskich kibiców piłkarskich.
Odwoływanie się do potulnego misia o małym rozumku ma być kontrastem między wojowniczą polityką prezydenta George'a W. Busha a zapowiedzią jej kontynuacji przez republikańskiego rywala Obamy Johna McCaina. Dynamiczny Obama już zaskarbił sobie sympatię w Europie, sprzeciwiając się wojnie w Iraku i podkreślając konieczność zmiany kowbojskiej polityki USA na Bliskim Wschodzie.

W przeciwieństwie do prezydenta Busha Obama nie ma złudzeń, że nigdy nie uda się wyeliminować zagrożeń związanych z bioterroryzmem i proliferacją broni jądrowej, a zwycięstwo nad terroryzmem nie jest możliwe. Dlaczego?

Doradcy Obamy mają na to gotową odpowiedź. - Terroryści karmią się opowieściami o superbohaterach takich jak Luke Skywalker z "Gwiezdnych wojen" - mówi Richard Danzig, powołując się na wywiady z członkami sekty Aum Shinrikyo, którzy w 1995 r. rozpylili trujący gaz w tokijskim metrze. Jego zdaniem podobnie działają samobójcy z Al-Kaidy, zwykli chłopcy, których wyobraźnią zawładnęły myśli o herosach i ich tajnej misji.

O terroryzmie czarnoskóry kandydat na prezydenta i jego doradcy uczą się z jeszcze jednego źródła: to książka "Pomiędzy zbirami" Billa Buforda, traktująca o piłkarskich kibicach w Wielkiej Brytanii.

- Buford pisze, że przemoc powoduje wzrost adrenaliny i jest jak seks, w którym liczy się tylko ta konkretna chwila - podkreśla Danzig. Błyskotliwe analogie proponowane przez doradcę mają pozyskać Obamie względy młodych i wykształconych wyborców. Kobiety, które dotąd stanowiły żelazny elektorat Hillary Clinton, ma zjednać Patti Solis Doyle, odpowiedzialna kiedyś za sukcesy wyborcze pani senator .

Wszystko wskazuje na to, że Obama podjął właściwą decyzję. Sondaże dają dziś czarnoskóremu demokracie pięciopunktową przewagę nad McCainem.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się