Menu Region

Czeskie dzieci coraz wcześniej sięgają po alkohol i skręty

Czeskie dzieci coraz wcześniej sięgają po alkohol i skręty

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Stepan Placek "Deník"

Prześlij Drukuj
Władze Pilzna biją na alarm: jedna piąta szesnastolatków w tym mieście pije alkohol trzy razy w miesiącu. Do nieprzytomności upijają się już trzynastolatki. Podobnie jest w innych miastach Czech.

Siedemnastoletnia Natalia pierwszy raz spróbowała alkoholu w wieku 14 lat. Rok później tak się upiła, że straciła świadomość i miała straszliwego kaca. Wtedy też zapaliła pierwszego papierosa i sięgnęła po marihuanę. - Nie wyróżniałam się, niektórzy zaczynali rok wcześniej - mówi. - Rzadko się zdarza, by ktoś nie pił w ogóle.

Potwierdzają to badania socjologów. Większość czeskich dzieci sięga po papierosy i alkohol jeszcze w szkole podstawowej.
Po raz pierwszy upijają się do nieprzytomności, gdy mają średnio 13,8 lat. Ulubionym trunkiem młodzieży jest piwo, ale większość trzynastolatków pije także wino. Doświadczenia z mocniejszymi trunkami ma za sobą 38 proc. młodych Czechów.

W 1995 r. 61,1 proc. trzynastolatków znało smak piwa, w ubiegłym roku przynajmniej jedną szklankę wypiło 73 proc. dzieci w tym wieku. Te same proporcje dotyczą picia wina i mocnych trunków.

U naszych południowych sąsiadów gwałtownie rośnie też liczba dzieci sięgających po trawkę. W 1995 r. do palenia marihuany przyznawało się 5,2 proc. badanych, w 2007 - już 20,7 proc. Zwykle nie są to jednorazowe wyskoki, ale systematyczne używanie narkotyku.
Zdaniem czeskich ekspertów od uzależnień tylko rozmowy z młodymi ludźmi mogą przynieść pożądane efekty. Podnoszenie cen używek jest nieskuteczne. Potwierdzają to dane z krajów skandynawskich. Upija się tam ogromna ilość młodzieży, choć alkohol jest bardzo drogi i nie jest wcale łatwo go kupić.

Tłum. Beata Bęben

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się