Menu Region

Paulina Nowosielska: Pożegnanie z reformą

Paulina Nowosielska: Pożegnanie z reformą

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

dziennikarka działu opinie

Prześlij Drukuj
Nowelizacja nieudolnie napisanej tzw. ustawy wprowadzającej, dzięki której sztandarowy pomysł PO na poprawę losów pacjentów (wprowadzenie rzecznika praw pacjenta przy resorcie zdrowia) mógłby jednak wejść w życie.
Nowela ustawy Prawo Farmaceutyczne, która po konsultacjach społecznych zbiera cięgi. Plan ratunkowy okrzyknięty mianem planu B , dzięki któremu szpitale mogłyby przekształcać się w spółki prawa handlowego. Mimo prezydenckiego weta. Do tego dochodzą bieżące zaległości. Bo jak inaczej ocenić sytuację, w której ponad dwa miesiące temu wygasło rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia dotyczące obrotu pozaaptecznego lekami. To oznacza, że sprzedaż tabletek bez recepty na stacjach benzynowych, w hipermarketach i małych spożywczakach odbywa się nielegalnie. Ministerstwo Zdrowia nie robi wrażenia sprawnie działającej instytucji. Owszem, o wiatr w oczy zadbała opozycja. Ale trudno oprzeć się wrażeniu, że kilka spraw można było lepiej przygotować.

Zmiana systemu ochrony zdrowia bez ustaw przyniesie może jakiś efekt, ale inny niż ten, który miesiące temu zapowiadała Ewa Kopacz. Zgodnie z obietnicami za dwa tygodnie samorządy mają poznać szczegóły, zapowiadanego po ogłoszeniu prezydenckiego weta, programu "Ratujmy polskie szpitale".

Chodzi w nim o to, że jeśli szpital przedstawi program naprawczy, który zaakceptują resort zdrowia, finansów i Bank Gospodarki Krajowej, to dostanie wsparcie na ten cel z ministerstwa. Samorządy patrzą na pomysł łaskawym okiem, kilka szpitali już ustawiło się w kolejce. To rozwiązanie, zważywszy na okoliczności, jest jedynym możliwym do przeprowadzenia. Ale najwyższa pora skończyć z mówieniem o reformach i reformowaniu. Bo chyba w samym resorcie mało kto w to wierzy.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się