Menu Region

Bratysława: Grupa Wyszehradzka obradowała ws. konfliktu...

Bratysława: Grupa Wyszehradzka obradowała ws. konfliktu gazowego

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
W Bratysławie odbył się nieformalny szczyt premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem szefa Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso. Uczestnicy spotkania rozmawiali o rosyjsko-ukraińskim konflikcie gazowym oraz o wejściu Słowacji do strefy euro.
Premier Donald Tusk zapewnił, że państwa Grupy Wyszehradzkiej odczuwają szczególną odpowiedzialność za rozwiązanie kryzysu gazowego i chcą, by bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej przeszło z etapu deklaracji do czynów. Szef rządu zwrócił także uwagę na konieczność przyśpieszenia prac nad dyrektywą o bezpieczeństwie energetycznym w Europie, a także potrzebę dywersyfikacji źródeł energii oraz wywarcie prawdziwej presji na Moskwę i Kijów by zakończyły spór gazowy.


Premier Węgier Ferenc Gyrucsanyi powiedział z kolei, że - Europa nie może dopłacać do sporu między Kijowem i Moskwą. Zaapelował o unijną solidarność, a co za tym idzie o połączenie narodowych sieci energetycznych. - Musimy zburzyć energetyczną żelazną kurtynę między zachodem i wschodem Europy, a ze wspólnych źródeł Unii finansować takie alternatywne projekty zaopatrzenia jak gazociąg Nabucco - podkreślił premier Węgier.

Szef rządu Słowacji Robert Fico poinformował, że sytuacja w jego kraju, w porównaniu z innymi krajami grupy, jest "najbardziej krytyczna", a słowackie rezerwy wystarczą na 10 dni. Dodał, że jeśli w ciągu 48 godzin nie zostaną wznowione dostawy gazu, zostanie ponownie uruchomiony reaktor w elektrowni jądrowej w Jaslovskich Bohunicach, który został odłączony od sieci zgodnie z dyrektywami Komisji Europejskiej. Premier Słowacji podkreślił, że jeśli tak się stanie, to bierze na siebie pełną odpowiedzialność.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się