Menu Region

Sądy nie są dla sędziów

Sądy nie są dla sędziów

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

z-ca szefa działu opinie: Tomasz Pompowski

1Komentarz Prześlij Drukuj
Czy wyobrażacie sobie państwo, by stadion budowano na potrzeby sędziego i na jego rzecz ustalano nawet zasady gry na nim? To byłaby już przesada. Tak niestety jednak wygląda dziś sytuacja w polskim systemie sprawiedliwości. Jaskrawym przykładem tego są najnowsze przepychanki lobby sędziowskiego z prezydentem o ustawę dotyczącą asesorów.
W tym sporze nie mają racji ani sędziowie, ani prezydent. Jedna, cząstkowa ustawa nie załatwi katastrofalnej sytuacji w sądach. Znawcy problemu uważają, że Polska jest krajem, w których sąd służy sędziom. Niezadowoleni z ich pracy penitenci organizują demonstracje tak jak ostatnio w Szczecinie. Adwokaci domagają się nagrywania rozpraw (wtedy nie byłoby problemu z odwoływaniem się do słów uczestników rozpraw, które dziś notowane są jak w czasach lampy naftowej). Niektóre sądy w odpowiedzi, zamiast zainwestować w kosztujące kilka złotych mikrofony, wywieszają czerwone tabliczki z surowym zakazem... nagrywania rozpraw. Jak tłumaczą znawcy, sędziowie w obawie przed zdemaskowaniem ich niewiedzy i nieprzygotowania unikają magnetofonów jak diabeł wody święconej.


Zwłaszcza sędziowie, którzy nie przekroczyli 30. roku życia, a ich doświadczenie życiowe sprowadza się do wiedzy pozyskanej na studiach. Panie Prezydencie, Panowie Posłowie, dlaczego tak ważne prawo o dopuszczeniu do orzekania ma służyć interesom jedynie siędziów? A gdzie się podziało dobro tych, którzy te sądy opłacają? Dlaczego nie zajęliście się dotąd etycznym problemem, który urąga zasadzie niezależności. Dlaczego w Polsce sędzia po odejściu od sądzenia może zostać pełnomocnikiem w tym samym okręgu?

Czy nie czas wprowadzić sprawdzony, uczciwy system, w którym sędzia to zwieńczenie zawodu prawniczego? Jestem pewien, że większość Polaków, jeśli zostanie o to zapytana, odpowie: najwyższy czas.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

BZDURY

+3 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

LOBBY SĘDZIOWSKIE (gość)  •

BZDURY, PANIE AUTORZE. TOTALNE BZDURY, NIC PAN O SĄDACH NIE MASZ POJĘCIA. NIE MA CO NAWET PODEJMOWAĆ POLEMIKI NA TAK ŻENUJĄCYM POZIOMIE ZORIENTOWANIA W TEMACIE.

odpowiedzi (0)

skomentuj