Odtajniono dokumenty ws. śmierci Władysława Sikorskiego

  Odtajniono dokumenty ws. śmierci Władysława Sikorskiego

  IAR

  Aktualności

  Aktualności

  Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie odtajnienia i udostępnienia dokumentów, dotyczących okoliczności śmierci byłego premiera generała Władysława Sikorskiego. Uchwała mówi między innymi o współpracy z Komisją Spraw Zagranicznych Izby Gmin. Zakłada też pomoc polskim uczonym w dotarciu do wszystkich niedostępnych dotąd materiałów związanych ze śmiercią generała.
  Jak mówi przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Krzysztof Lisek uchwała powinna być poparta przez członków komisji Spraw Zagranicznych z Izby Gmin. Wyjaśnił, że w przyszłym tygodniu dojdzie do spotkania z nią w Warszawie i jest to dobra okazja, o tej sprawie rozmawiać.

  Zdaniem Zbigniewa Girzyńskiego z PiS akta, które są w posiadaniu Brytyjczyków, mogą wyjaśnić więcej niż ekshumacja zwłok generała Sikorskiego. Jego zdaniem najważniejsza jest pewność, że w tej sprawie zrobione zostało wszystko, aby ta sprawa została wyjaśniona.

  Zdaniem Jolanty Szymanek Deresz, zastępcy przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych, stanowisko w sprawie odtajnienia brytyjskich dokumentów, dotyczących generała, powinno spotkać się z pozytywnym odzewem Brytyjczyków. Podkreśliła, że uchwała Komisji Spraw Zagranicznych jest gremialnym stanowiskiem, co ma większą siłę niż pojedynczy głos posła czy urzędnika państwowego. Tym bardziej, że działanie to odbywa się w porozumieniu z komisją Spraw Zagranicznych Izby Gmin.

  W brytyjskich archiwach znajduje się wiele nieodtajnionych dotąd dokumentów, dotyczących wypadku lotniczego, w którym zginął generał Władysław Sikorski. Okoliczności wypadku z 4 lipca 1943 roku do dziś nie zostały do końca wyjaśnione.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jak odtajniono???

  czytelnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Czy wy kiepskie dziennikarzyny nie rozróżniacie czasów???Jeśli jest dopiero uchwała o ich odtajnieniu to nie znaczy to nic a nic że już je odtajniono -co sugeruje tytuł. Aaaaaa rozumiem - piszący...rozwiń całość

  Czy wy kiepskie dziennikarzyny nie rozróżniacie czasów???Jeśli jest dopiero uchwała o ich odtajnieniu to nie znaczy to nic a nic że już je odtajniono -co sugeruje tytuł. Aaaaaa rozumiem - piszący to dyslektyk czy dysortograf a może jeszcze jaki inny dys... a raczej komfortowiec w szkolnej beznadziejnej nauce teraz sobie przypomina o robieniu kariery w mediach. Może naczelni sprawdzą kogo przyjmują i niech te beztalencia przynoszą dokumenty od podstawówki właćznie jak to się w szkołach opier...lizwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo