Menu Region

Bruksela: Trwają rozmowy o gazie

Bruksela: Trwają rozmowy o gazie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
W Brukseli trwają rozmowy przedstawicieli Unii Europejskiej z delegacjami Gazpromu i Nahftohazu. Rozmowy mają doprowadzić do wznowienia dostaw rosyjskiego gazu płynącego przez Ukrainę do krajów Wspólnoty. Z przedstawicielami dwóch koncernów spotkali się europosłowie, równocześnie odbywają się też spotkania w Komisji Europejskiej.
Unia nie chce winić żadnej ze stron, chodzi tylko o to, by dostawy gazu do Wspólnoty zostały przywrócone jak najszybciej - mówił na spotkaniu przewodniczący komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego Jacek Saryusz-Wolski. Podkreślał, że kraje Wspólnoty nie mogą być zakładnikami ciągłych sporów gazowych Rosji z Ukrainą.

Wiele wskazuje na to, że jeszcze dziś zapadnie ostateczna decyzja o wysłaniu unijnych ekspertów na granicę rosyjsko-ukraińską, którzy sprawdzą, jak przebiega tranzyt gazu i kto doprowadził do kryzysu.
Obie strony wzajemnie się obwiniają. Moskwa twierdzi, że Ukraina kradnie gaz przesyłany do Unii, Kijów z kolei mówi, że to Rosja nie przesyła wystarczających ilości błękitnego paliwa i nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań wobec odbiorców we Wspólnocie.

Jeśli uda się uzgodnić szczegóły misji unijnych obserwatorów, to dostawy gazu powinny być wznowione. "Mam nadzieję, że dziś taką informację usłyszymy" - mówił w europarlamencie przewodniczący komisji spraw zagranicznych Jacek Saryusz-Wolski.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się