Menu Region

Pożyczkę z internetu dostaniesz od ręki

Pożyczkę z internetu dostaniesz od ręki

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Maciej Bójko

Prześlij Drukuj
Internauci coraz chętniej pożyczają sobie pieniądze. Wystartował właśnie kolejny portal łączący w pary osoby, które potrzebują gotówki, z jej posiadaczami zainteresowanymi korzystną inwestycją.
Obie strony mogą liczyć na warunki lepsze niż w banku, choć ci ostatni ponoszą pewne ryzyko. Smava.pl jest polską wersją serwisu, za pośrednictwem którego niemieccy internauci pożyczyli sobie w zeszłym roku 6 mln euro.

Smava.pl dołącza do już istniejących polskich serwisów: Monetto.pl, Kokos.pl i Finansowo.pl. Wszystkie działają nie dłużej niż rok. Przypominają trochę internetowe serwisy aukcyjne, które pomagają sprzedającemu i kupującemu wzajemnie się odnaleźć i dogadać co do ceny. Zostawiają im samo dokonanie transakcji i pobierają niewielką prowizję za kojarzenie par.

Pozyskanie pieniędzy w takim serwisie ma być znacznie prostsze od zaciągnięcia w banku kredytu gotówkowego. - Jeżeli tylko znajdzie się chętny inwestor, czas od zarejestrowania się nowego użytkownika do otrzymania przez niego oczekiwanej pożyczki zajmie mniej czasu niż droga z domu do banku i z powrotem - reklamuje prezes Smava Poland Przemysław Mościcki.

Internetowe pożyczanie ma też inną przewagę nad korzystaniem z usług tradycyjnych banków. W ubiegłym roku różnica między oprocentowaniem lokat a kredytów gotówkowych w Polsce wynosiła 18 proc. Tą różnicą mogą się podzielić pożyczkodawca i pożyczkobiorca: pierwszy zarobi więcej, niż zyskałby na lokacie, drugi dostanie pożyczkę taniej niż w banku.

Maksymalne oprocentowanie takiej pożyczki dyktuje ustawa antylichwiarska - wynosi obecnie 26 proc. Natomiast rzeczywista stawka zależy od porozumienia między stronami, i zwykle jest uzależniona od ryzyka. Im solidniejszy klient, tym niższe odsetki. Zostaje jeszcze niewielka prowizja dla portalu. Serwisy te utrzymują się właśnie z prowizji wynoszących od 0,1 do 1 proc. wartości udzielonego kredytu.

Minusem korzystania z usług serwisów pożyczkowych jest ryzyko związane z powierzaniem pieniędzy obcym osobom. Przecież nie dysponujemy takimi możliwościami weryfikacji jak banki.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się