Menu Region

SLD chyba przegra bój o pomostówki

SLD chyba przegra bój o pomostówki

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Rozmawia Amelia Panuszko

Prześlij Drukuj
Z Piotrem Żukowskim, prawnikiem i ekspertem od prawa pracy, rozmawia Amelia Panuszko
Sojusz Lewicy Demokratycznej zaskarży w tym tygodniu pomostówki do Trybunału Konstytucyjnego. Jak Platforma Obywatelska może bronić tej ustawy przed Trybunałem?
Tego jeszcze nikt nie jest w stanie powiedzieć, bo na razie znamy tylko główne założenia skargi SLD. By móc ustosunkować się do zarzutów, trzeba znać ich pełne prawne uzasadnienie.

Koronnym argumentem, który wysuwa SLD, jest to, że ustawa PO, dając prawo do pomostówek tylko tym osobom, które pracowały w szkodliwych warunkach przed 1 stycznia 1999 r., narusza konstytucyjną zasadę ochrony praw nabytych. SLD uważa, że pomostówki powinni dostać wszyscy, którzy pracowali w trudnych warunkach do chwili wejścia w życie ustawy.

Tyle że żadna z tych osób nie nabyła jeszcze prawa do emerytury pomostowej, ponieważ taką możliwość wprowadza właśnie ostatnia nowelizacja. Tego prawa nie można więc również nikomu odebrać. Rząd nie próbuje pozbawić prawa do wcześniejszej emerytury osób, które spełniły warunki do uzyskania takiego świadczenia, czyli pracowały w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze przed 31 grudnia 2008 r. Właśnie taka próba byłaby naruszeniem zasady ochrony praw nabytych.

Czy w takim razie lewica ma jakieś szanse w Trybunale? A może chodzi tylko o wyższe słupki w sondażach?
Nie wiem, czy chodzi tu tylko o politykę, ale Trybunał Konstytucyjny wielokrotnie wypowiadał się już, że zasada ochrony praw nabytych działa wtedy, gdy zostaną spełnione wszystkie przesłanki ustawowe do nabycia takiego uprawnienia. Do tej pory nie było przepisów mówiących, kto ma prawo do emerytury pomostowej. Wystarczył jedynie art. 24 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który mówił, że dla niektórych ubezpieczonych, urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r., zatrudnionych w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze, zostaną ustanowione emerytury pomostowe.

Z tego co Pan mówi, wynika, że Trybunał może nie uznać zasadności skargi lewicy. Były prezes Trybunału profesor Marek Safjan podkreśla wręcz, że Trybunał będzie brał też pod uwagę racje publiczne, czyli w tym przypadku budżet państwa.
Jest w tym sporo racji. Wskaźniki gospodarcze i społeczne dowodzą, że zmiany w systemie emerytalnym są konieczne. Ale rzecz nie tylko w argumentach ekonomicznych. Nawet zajmując się kwestią ochrony praw nabytych, Trybunał Konstytucyjny dowodził, że ochrona ta nie oznacza nienaruszalności tych praw. Wprowadzanie regulacji mniej korzystnych nie jest sprzeczne z konstytucją. Trybunał Konstytucyjny wielokrotnie podkreślał, że odstąpienie od zasady ochrony praw nabytych jest dopuszczalne, jeżeli przemawiają za tym inne zasady, normy lub wartości konstytucyjne. Wobec groźby załamania całego systemu emerytalnego już w najbliższych latach stosunkowo łatwo jest więc skontrować zarzut postawiony ustawie przez SLD. Naprzeciw stoi zasada, że obywatel ma prawo do zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy ze względu na chorobę lub inwalidztwo oraz po osiągnięciu wieku emerytalnego. Mówi o tym art. 67 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Czyli rząd ma jednak jakąś swobodę w określaniu takich przywilejów, jak wcześniejsze emerytury. Czy to oznacza, że w ogóle mógłby zrezygnować z pomostówek, zlikwidować je definitywnie i pozostawić tylko normalne emerytury i renty chorobowe?
Rzeczywiście, z prawnego punktu widzenia rząd mógłby przedstawić projekt znoszący dotychczasowe wcześniejsze emerytury i nie wprowadzać pomostówek. To, że postąpił inaczej, można traktować jako swego rodzaju akt dobrej woli.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się