Menu Region

Naciski Gazpromu na Polskę

Naciski Gazpromu na Polskę

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Jakub Mielnik

Prześlij Drukuj
Już w najbliższych miesiącach Polska może znaleźć się w równie trudnej sytuacji, jak obecnie Ukraina.
PGNiG czekają negocjacje w sprawie przedłużenia umowy na dostawy gazu z Rosji. Tuż przed rozpoczęciem kryzysu gazowego na Ukrainie Gazprom zasygnalizował Warszawie chęć renegocjacji porozumienia w sprawie biegnącego przez Polskę rurociągu Jamalskiego, którym rosyjski koncern pompuje gaz do Niemiec. Gazprom chce zmienić umowę, bo wynika z niej, że Rosjanie nie wywiązują się z zobowiązań, np. dotyczących budowy drugiej nitki gazociągu.

Wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld przyznał, że rozmowy z Gazpromem już się rozpoczęły, ale idą jak po grudzie. Umowy na dostawy surowca, obowiązujące polskie PGNiG i rosyjski Gazprom, wygasają w 2010 r., stąd potrzeba zawarcia nowych porozumień. Rosjanie bez przeszkód przedłużyli je w końcu ub. roku Czechom i Słowakom. Odbiorcy z Niemiec, Francji i Włoch również nie mieli do tej pory problemów z umowami.

Ceny gazu są powiązane z cenami ropy naftowej. W kontraktach długoterminowych ustalane są z opóźnieniem kilku miesięcy. W Polsce wyśrubowane stawki, według nieoficjalnych danych przekraczające 500 dol. za metr sześc. gazu, oparte są teraz na cenach ropy sprzed ośmiu miesięcy, gdy jej baryłka kosztowała 150 dol., a nie jak dziś poniżej 50 dol. Od kwietnia za gaz sprowadzany z Rosji zapłacimy już mniej.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się