Menu Region

Mira Suchodolska: Złapał Moskal Unianina

Mira Suchodolska: Złapał Moskal Unianina

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska
8Komentarzy Prześlij Drukuj
Bezradność. To słowo najlepiej opisuje reakcję Unii Europejskiej na szantaż gazowy zastosowany przez Rosję.
Mimo że w 27 krajach Wspólnoty mieszka pół miliarda ludzi, a w Rosji zaledwie 140 milionów. Choć unijne PKB wynosi 16,6 biliona USD, a rosyjskie niecały miliard.

Z jakiegoś powodu - o jego przyczyny lepiej pytać psychologów specjalizujących się w leczeniu traum pourazowych - kraje Wspólnoty a priori uznały jednak, że to Rosja jest silniejszym zawodnikiem w tej rozgrywce. I zamiast zmusić siedzącego na złożach gazu Niedźwiedzia do pokazania kart, ograniczają się do rytualnych formułek i dyplomatycznych pląsów. Miast, jak marzył optymista Grzegorz Schetyna, walnąć pięścią, wydają odgłosy, które przypominają popurkiwania niemowlaka cierpiącego na kolkę.

A przecież właśnie ten kryzys gazowy byłby idealną okazją, by ustawić stosunki Unii z Rosją na zdrowych zasadach. Trzeba sobie tylko uświadomić jedno: Rosja tak samo, a może nawet jeszcze bardziej potrzebuje pieniędzy ze sprzedaży gazu, jak my pożądamy tego surowca. Bez naszych (czytaj: unijnych) pieniędzy zginie. Ją jeszcze bardziej niż nas dotknął światowy kryzys gospodarczy. A jest w o tyle gorszej sytuacji, że większość jej dochodów pochodzi właśnie ze sprzedaży paliw energetycznych - ropy i właśnie błękitnego paliwa. No chyba że by doliczyć do tego jeszcze wódki czyste.

Tymczasem kryzysowa rzeczywistość skrzeczy. Gaz-prom, niedawno trzeci koncern na świecie, popadł w gigantyczne długi, a jego akcje w ciągu ostatniego pół roku spadły o niemal 80 proc. Łukoil (tak, ten od paliw samochodowych) też zalicza stratę za stratą. A ceny ropy naftowej pójdą pewnie jeszcze poniżej 48 USD za baryłkę.

Ukraina zdaje się o tym wszystkim dobrze wiedzieć i pogrywa sobie ostro z groźnym sąsiadem. Ba, odnoszę wrażenie, że się do tego starcia dobrze przygotowała: prócz własnego, niemałego wydobycia zapchała gazem magazyny. I czeka. A co zrobi Unia? Szanowni przywódcy Wspólnoty. Przestańcie proszę, trząść portkami, tylko poczytajcie sobie Sienkiewicza.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

4

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

działać

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

Południowa Korea jest od lat odcięta od Kontynentu i całe zaopatrzenie odbywa się głownie drogą morską.
Również LNG. Tylko naśladować a nie szukać niesprawdzonych dróg.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Do czego namawia p. Suchodolska?

+2 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kaktusnad?oni  •

Jeżeli grupka starszych chłopaków spotka małego Jasia który ma cukierki, a oni by chcieli je zjeść to mogą mu zabrać, albo coś za nie zaoferować.
Pani chciałaby walnąć pięścią, no no, przy naszym prawie "jako pajęczyna" to pani se może.
Jeżeli Jasiu nie chce sprzedać swoich cukierków, to mu ich nie wolno zabrać, chyba że pani chce zastosować prawo Buscha i wkroczyć tak jak do Iraku.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Bomba gazowa?

+2 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

SAS (gość)  •

Widać, że unijni specjaliści od krzywizny banana i ogórka stają bezradni, jeśli problem zaczyna przerastać ich intelektualne możliwości. Moim zdaniem Unia zaczyna przypominać przedwojenną Ligę Narodów ( a także zresztą dzisiejszy ONZ) - bezradność, dyktat silniejszych i "kręcenie lodów". Może się to zresztą skończyć jak przed wojną - silniejsi gracze wyjdą, bo im będzie UE pętać ręce i sami zadbają o swoje interesy (np w sojuszu z Rosją). Mam tu na myśli przede wszystkim Niemcy. I wtedy okaże się co może UE i jaka jest unijna solidarność.Jakie będzie bezpieczeństwo energetyczne i polityczne takich krajów jak Polska.
Pozdrawiam
SAS

odpowiedzi (0)

skomentuj

Kryzys gazowy

+2 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Stary Marych (gość)  •

Uzaleznienie się od jednego źrodła gazu swiadczy o naiwnosci nie tylko polskich politykow and i ich odpowiednikow na europejskim poziomie. Rosja skutecznie wykorzysta sytuację a walenie piescią w stół może spowodować tylko dalszy wzrost cen gazu. Tylko konkurencyjna dostawa gazu z innych źrodeł np. dostawy LNG zbiornikowcami do portow europejskich zniechęci Rosje do podobnych posunięć. Życzę pani Mirce powodzenia i wytrwałosci w waleniu pięsciami, tylko w co?

odpowiedzi (0)

skomentuj