Menu Region

Złoty będzie mocny za kilka miesięcy

Złoty będzie mocny za kilka miesięcy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Joanna Pieńczykowska

2Komentarze Prześlij Drukuj
Przez ostatnie dwa dni złoty się znacząco umacniał, ale zdaniem analityków to chwilowe wahania. Na silne umocnienie naszej waluty musimy jeszcze poczekać nawet kilka miesięcy.
Wczoraj rano za euro płacono 3,88 zł, czyli ok. 30 gr mniej niż w końcu grudnia. Kurs dolara spadł do 2,86 zł, a franka do 2,61 zł. Jednak po południu to umocnienie nie było już tak znaczące. Euro ponownie przekroczyło 4 zł, a frank - 2,69 zł.

Zdaniem analityków obecny wzrost wartości złotego jest efektem chwilowego optymizmu inwestorów. - Niewykluczone, że ustąpi on pod koniec tygodnia, kiedy amerykański Departament Pracy opublikuje fatalne dane o amerykańskim rynku pracy w grudniu - ocenia Marek Rogalski, analityk First International Traders. Już wczoraj pojawiły się doniesienia, że firmy prywatne w USA zlikwidowały w grudniu 693 tys. miejsc pracy.

Wielu analityków sądzi, że w pierwszym półroczu euro będzie drogie - nawet powyżej 4,1-4,2 zł, a za dolara zapłacimy powyżej 3 zł.

Poprawić wycenę złotego może spodziewane kolejne cięcie stóp w Unii, które osłabi europejską walutę wobec dolara. Jest ono prawdopodobne, bo w grudniu spadła inflacja w strefie euro.

Mocniejszym złotym cieszyć będziemy się w drugiej połowie roku. - Na koniec roku za euro płacić będziemy ok. 3,5 zł, za dolara 2,8 zł, a kurs franka spadnie do 2,25 zł - szacuje Dariusz Winek, ekonomista BGŻ. Resort finansów przewiduje średnioroczny kurs euro na poziomie 3,68 zł.

Na umocnienie złotego i kolejne cięcie stóp procentowych w UE czekają kredytobiorcy. To oznaczałoby jeszcze niższe raty kredytów w walutach obcych.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Euro

+25 / -21

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Czytelnik (gość)  •

A moze tak, wyspiarze bede realizowac zysk i sprzedawac nieruchomosci zakupione w 2004 bez płacenia 19% podatku ( a kupili za wiecej niz wszycy emigranci nawiezli jurkow do polski). Jak Dell zaczenie exportowac, to tez bedzie mu zalezalo na slabym złotym. Więc jakie inne scenariusz???

odpowiedzi (0)

skomentuj

przyjęcie euro...czy największe oszustwo naszych czasów?

+21 / -23

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kopik (gość)  •

przyjęcie euro...czy największe oszustwo naszych czasów?

Stanisław Janecki w programie "Antysalon Ziemkiewicza" TVPinfo stwierdził ;
że na podstawie traktatu nicejskiego i akcesyjnego, nie mamy obowiązku wejścia do strefy euro,lub wejście do niej nawet bez spełnienia żadnych warunków wstępnych .
(patrz;http://www.tvp.pl/publicystyka/polityka/antysalon-ziemkiewicza/wideo/04012009)

...czy jest ktoś kompetentny by potwierdzić lub zaprzeczyć temu stwierdzeniu i poda odpowiednie zapisy w traktacie nicejskim i akcesyjnym na dowód tego ,że nie musimy przyjąć euro

odpowiedzi (0)

skomentuj