Menu Region

Wojna w Gazie rozbudziła antysemickie nastroje

Wojna w Gazie rozbudziła antysemickie nastroje

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Philippe Naughton "The Times"

1Komentarz Prześlij Drukuj
Brutalny atak Izraela na Strefę Gazy wywołał serię zamachów odwetowych na cele żydowskie nie tylko w Europie.
Liderzy żydowskich społeczności obawiają się powszechnego odrodzenia antysemityzmu.
W poniedziałek wieczorem we francuskiej Tuluzie nieznani sprawcy staranowali bramy synagogi, używając do tego podpalonego samochodu.

Podkładano również ogień pod budynki religijnych wspólnot żydowskich w Szwecji i Wielkiej Brytanii. Szefowie Community Security Trust (CST) - brytyjskiej organizacji charytatywnej, która doradza miejscowym społecznościom żydowskim w sprawach bezpieczeństwa - oświadczyli, iż w ostatnich dniach zanotowano 25 powiązanych z konfliktem w Gazie incydentów o charakterze rasistowskim.


Kiedy telewizyjne kanały arabskojęzyczne wyemitowały zdjęcia zabitych przez izraelskie wojska palestyńskich dzieci, wywołało to momentalnie wściekłość społeczności islamskich na całym świecie.
W Ankarze odwołano z powodu antyizraelskich demonstracji mecz koszykówki Pucharu Europy drużyn Turcji i Izraela. Policja siłą usuwała widzów z sali, a demonstracje trwały potem na zewnątrz.

27-letni, urodzony w Libanie z palestyńskich rodziców, Duńczyk jest podejrzany o zranienie dwojga młodych Izraelczyków. Młodzieniec miał otworzyć ogień z broni krótkiej. Duńska policja wiąże zdarzenie z wypadkami w Strefie Gazy.

W Helsingborgu na południu Szwecji ktoś wrzucił do budynku religijnej wspólnoty żydowskiej płonący przedmiot. Pożar opanowano, sprawców nie znaleziono.

Na murach ambasady Izraela w Sztokholmie pojawiły się napisy: "Mordercy" oraz "Nie pozwólmy, by Palestyna stała się miejscem czystki etnicznej".

Najliczniejsze w Europie Zachodniej społeczności żydowskie i islamskie zamieszkują Francję. Kiedy tylko rośnie napięcie na Bliskim Wschodzie, od razu wzrastają nastroje antysemickie i związana z nimi fala przemocy. Jednak prezydent Sarkozy wydał we wtorek oświadczenie: władze nie będą tolerować aktów wrogości związanych z obecnym konfliktem w Strefie Gazy.

Tłum. Zbigniew Mach

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

rasistowskim??!!

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mek (gość)  •

Ktoś sugeruje że te ataki miały podtekst rasistowski! Wydaje mi się że to bardziej odpowiedź na politykę Izraela, atak mający pośrednio uderzyć na państwo Izrael, większość tych "rasistowskich" ataków jest dokonywanych przez ludzi tej samej rasy!

odpowiedzi (0)

skomentuj