Menu Region

Sarkozy: Pokój w Strefie Gazy jest już na wyciągnięcie ręki

Sarkozy: Pokój w Strefie Gazy jest już na wyciągnięcie ręki

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Roman Gutkowski, James Hider, Jerozolima

2Komentarze Prześlij Drukuj
Po dwunastu dniach izraelskiej operacji wojskowej w Strefie Gazy zaświtała nadzieja na pokój. Prezydent Francji Nicolas Sarkozy, który przebywał w tym rejonie, oznajmił wczoraj w Paryżu, że Izrael i Autonomia Palestyńska zaakceptowały francusko-egipski plan. Za jego przyjęciem jest też szefowa dyplomacji USA Condoleezza Rice.
Słowa Sarkozy'ego potwierdził rzecznik izraelskiego rządu Mark Regev. Tel Awiw postawił jednak warunek: wstrzymamy operacje wojskowe, jeśli Hamas zaprzestanie rakietowego ostrzału naszych miast. Izraelskie władze dodają, że nie będzie rozejmu, jeśli nie zostaną uszczelnione tunele na granicy Egiptu ze Strefą Gazy, przez którą szmuglowano broń dla terrorystów. Dopiero po spełnieniu tych warunków na palestyńskie osiedla przestną lecieć izraelskie bomby i rakiety .
Francusko-egipski plan, wypracowany w kurorcie Szarm el--Szejk przez Sarkozy'ego i prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka, ma pozwolić obu stronom na zakończenie walk bez utraty twarzy. Mubarak wezwał Izrael i Palestyńczyków do natychmiastowego rozejmu i rozpoczęcia negocjacji, które mają doprowadzić do trwałego rozejmu. Pałac Elizejski ma nadzieję, że w ciągu 4-5 dni dojdzie w tej sprawie do porozumienia między Egiptem a Izraelem, a izraelska armia wycofa się ze Strefy Gazy w ciągu następnych ośmiu dni.
Wstępne zawieszenie broni ma umożliwić dostarczenie pomocy humanitarnej cywilnym ofiarom konfliktu i otworzyć drogę do negocjacji nad trwałym rozejmem. Kair chce włączyć się w rozmowy między zwaśnionymi palestyńskimi ugrupowaniami - rządzącym w Strefie Gazy radykalnym Hamasem i sprawującym władzę na Zachodnim Brzegu Jordanu umiarkowanym Fatahem prezydenta Mahmuda Abbasa.

Sarkozy i Mubarak chcą, by oddziały monitorujące uniemożliwiły Hamasowi przerzut broni tunelami przebiegającymi pod granicą z Egiptem. Pozwoliłoby to na ponowne otworzenie granicy między Strefą Gazy i Izraelem i zakończenie wielomiesięcznej blokady. Oddziały ma prawdopodobnie wysłać Turcja, która jest krajem muzułmańskim, ale ma dobre stosunki z Izraelem i należy do NATO.

Trzeba jednak pamiętać, że przed 2005 r. Izraelowi nie udało się powstrzymać przemytu broni dla Hamasu, mimo że zgromadził na granicy znaczne siły, które burzyły wykorzystywane do tego procederu domy.

Wczoraj w południe czasu polskiego Izrael przerwał działania bojowe, aby umożliwić organizacjom humanitarnym dostarczenie do Strefy Gazy żywności i leków. Tel Awiw zapowiedział wstrzymywanie ognia codziennie od 12 do 15.

O wstrzymaniu działań wojskowych poinformował także Hamas. Jeden z jego przywódców, przebywający w Damaszku Musa Abu Marzuk powiedział w telewizji Al-Arabiya, że jego ugrupowanie nie będzie ostrzeliwało Izraela w czasie, gdy ten przez trzy godziny będzie wstrzymywał operacje zbrojne w Strefie Gazy. Lider Hamasu zastrzegł jednak, że deklaracja o czasowym wstrzymaniu ognia nie oznacza zgody na trwały rozejm. Jak zaznaczył, hamasowcy nie zaprzestaną ataków, dopóki nie zakończy się izraelska okupacja.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

rodzina torrturowana wykanczana i.t.d. przez niektore administracje francuskie z premedytacja i stra

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

rodzina torrturowana wykanczana z premedytacja i straszliwym okrucienstwem przez niektore administra (gość)  •

Post usunięty ze względu na złamanie regulaminu forum.

odpowiedzi (0)

skomentuj

a moze najpierw INTERWENCJA WE FRANCJI RASIZM DYSKRYMINACJA TORRTURY WYKANCZANIE I.T.D.

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

rodzina torrturowana wykanczana z premedytacja i straszliwym okrucienstwem przez niektore administra (gość)  •

Post usunięty ze względu na złamanie regulaminu forum.

odpowiedzi (0)

skomentuj