Menu Region

177 leków nie otrzymało pozwolenia na ponowną rejestrację

177 leków nie otrzymało pozwolenia na ponowną rejestrację

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
177 leków - na prawie 7 tysięcy produktów leczniczych - nie otrzymało pozwolenia na ponowną rejestrację. Weryfikacja spisu leków jest związana z dostosowaniem polskiego prawa do unijnych przepisów.
Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Leszek Borkowski podkreślił, że leki będą sprzedawane do wyczerpania zapasów lub utraty daty ważności, czyli nawet do 5 lat. Doktor Borkowski zdementował też doniesienia prasowe, że nie będzie można kupić kropli żołądkowych czy innych popularnych medykamentów.

Wszystkie leki, które od stycznia nie są produkowane i będą stopniowo znikać z aptek, mają swoje odpowiedniki.

Prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska Irena Rej przyznała, że producenci zakończyli wytwarzanie tanich, przestarzałych farmaceutyków. Nie będzie produkowana na przykład nitrogliceryna w tabletkach, tylko w sprayu.
Rzecznik ministerstwa zdrowa Jakub Gołąb podkreślił, że do połowy stycznia firmy, którym minister odmówił ponownej rejestracji leku mogą się odwoływać od tej decyzji.

Problem może być tylko z jednym lekiem przeciwgruźliczym o nazwie izoniazyd, który nie ma swojego zamiennika. Zapasy tego preparatu wystarczą na półtora roku. Resort zdrowia jeż prowadzi rozmowy z nowym producentem tego leku.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się