Menu Region

Europa ma problemy z gazem

Europa ma problemy z gazem

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia i Austria poinformowały rano o całkowitym braku dostaw rosyjskiego gazu. Najgorsza sytuacja panuje na Węgrzech i na Słowacji. Oba kraje wstrzymały dostawy gazu dla wielkich odbiorców przemysłowych. Także Gaz-System poinformował, że dzisiaj zostały całkowicie wstrzymane dostawy gazu przez Ukrainę do Polski.
Sztab kryzysowy powołany przez ministra węgierskiej gospodarki polecił wstrzymanie dostaw gazu do przedsiębiorstw przemysłowych, które zużywają ponad 2,5 tysiąca metrów sześciennych na godzinę. Na cztery godziny dziennie muszą wstrzymać produkcję mniejsze przedsiębiorstwa. Już dziś wszystkie elektrownie mają przejść na zasilanie olejem opałowym. Zostaną uruchomione rezerwy strategiczne. Rząd zapewnia, że nie ograniczy dostaw dla ludności.


Na Słowacji, która sprowadza z Rosji aż 98 procent potrzebnego jej gazu, obowiązuje stan wyjątkowy w gospodarce. Sztab kryzysowy powołany przez ministra gospodarki polecił wstrzymanie dostaw gazu dla przedsiębiorstw spalających ponad 60 tysięcy metrów sześciennych gazu dziennie. Zasoby strategiczne Słowacji nie są duże. Minister gospodarki Lubomir Jahnatek twierdzi, że przy niskich temperaturach rezerwy wystarczą jedynie na 10 dni. Ograniczenia dostaw gazu nie wprowadzono na razie dla odbiorców indywidualnych.

Z brakiem dostaw rosyjskiego gazu zmagają się również Czechy. Największy importer gazu spółka RWE Transgaz pobiera gaz z podziemnych zbiorników. Zwiększono dostawy gazu z Norwegii. W czeskich magazynach znajdują się 2 miliardy metrów sześciennych gazu, co powinno pozwolić na przetrwanie 40 dni.

Rosyjskiego gazu nie ma także Austria. Koncern OMV przeszedł na zaopatrzenie z magazynów EconGaz - filli OMV.

W Polsce sytuacja jest cały czas monitorowana, a w związku ograniczeniem dostaw, więcej gazu jest pobierane z podziemnych magazynów. Jeszcze nie podjęto decyzji co do ograniczenia dostaw dla odbiorców przemysłowych. Będzie to możliwe odpiero po opublikowaniu rządowego rozporządzenia w tej sprawie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się