Menu Region

250 tys. Polaków może znów mieć prawo do pomostówek

250 tys. Polaków może znów mieć prawo do pomostówek

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Joanna Ćwiek, Mariusz Jałoszewski

3Komentarze Prześlij Drukuj
"Polska" dotarła do założeń skargi parlamentarnego klubu Lewicy na ustawę o emeryturach pomostowych.
Jeszcze w tym tygodniu trafi do Trybunału Konstytucyjnego. Jeśli Trybunał rozpatrzy skargi zgodnie z intencjami Lewicy, będzie to oznaczało, że grupa uprawnionych do pomostowych emerytur wzrośnie do pół miliona osób.

A to podwójny wydatek dla budżetu. Zamiast planowanych na pomostówki do 2040 r. 12,7 mld zł trzeba będzie wydać ponad 25 mld zł.

Posłowie Lewicy domagają się m.in. przywrócenia prawa do pomostówek tym, którzy rozpoczęli pracę między 1 stycznia 1999 r. a końcem grudnia 2008 r. Nowa ustawa daje bowiem przywileje emerytalne tylko tym, którzy zaczęli pracę w szczególnie trudnych warunkach przed 1 stycznia 1999 r.

- To najbardziej kontrowersyjny i dwuznaczny przepis ustawy o emeryturach pomostowych. Jeśli Trybunał Konstytucyjny coś zakwestionuje, to właśnie ten artykuł - przyznaje Jeremi Mordasewicz, członek rady nadzorczej ZUS. Chodzi o to, że chociaż ustawa o emeryturach i rentach z 1999 r. przewiduje, że dla osób pracujących w szczególnych warunkach zostaną ustanowione emerytury pomostowe, to nie precyzuje, komu one będą przysługiwały.

Tymczasem prawo nie powinno pozostawiać luk interpretacyjnych oraz odbierać praw nabytych. Do tego dochodzi argument, że ustawa dyskryminuje tych, którzy zaczęli pracę później choćby o jeden dzień.

Także wybitny prawnik Piotr Kruszyński jest zdania, że data rozdzielająca mechanicznie tych, którym pomostówka się należy, od tych, którzy jej nie dostaną, to wyjątkowo drażliwy punkt ustawy. - Na tej podstawie można budować skargę i dochodzić praw przed Trybunałem - uważa.

Ten sam artykuł co posłowie Lewicy zamierzają także podważać w skargach do TK związki: NSZZ "Solidarność", Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych. One też wynajęły prawników, by zaopiniowali zasadność tej skargi i jej szanse przed TK. - Ekspertyzy mówią jasno: to naruszenie zasady równości wobec prawa i Trybunał będzie się musiał nad tym pochylić - mówi Andrzej Jankowski, szef działu prawnego w FZZ.

Wszystkie skargi będą prawdopodobnie rozpatrywane łącznie. Z uwagi na ich wagę Trybunał zajmie się nimi jak najszybciej, ale ze względów proceduralnych nie wcześniej niż w drugiej połowie roku.

Sędziowie nie będą mieli łatwego zadania. Muszą wziąć pod uwagę nie tylko prawa 250 tys. osób, ale też, jak mówi "Polsce" były prezes TK prof. Marek Safjan, zasadę dobra wspólnego, którym jest budżet państwa.

Jeśli jednak TK uzna skargę, sporne przepisy będą szybko znowelizowane, zapewniła minister pracy Jolanta Fedak.

Przybędzie nam 250 tys. emerytów

Dziennikarze "Polski" dowiedzieli się, co będzie zawierać skarga na ustawę o emeryturach pomostowych, jaką złoży w tym tygodniu do Trybunału Konstytucyjnego klub Lewicy.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Platformerski gniot

+35 / -24

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jermar2 (gość)  •

Po co ta cała kołomyja. Pan prezydent jako prawnik uznał te platformerskie wypociny jako bubel i słusznie zawetował. Należało to weto poprzeć. Czy PO opracowała chociaż jedną dobrą ustawę? Otóż nie !
Smieszy mnie to całe biadolenie SLD.

odpowiedzi (0)

skomentuj

pomostowkidd19

+46 / -35

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

dana (gość)  •

a co z prywatna incjatywa

odpowiedzi (0)

skomentuj

Donaldzie

+19 / -26

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

Czyż to nie jest kolorowy zawrót głowy ale nie Wiekiej Orkiestry Owsiaka lecz ZUSu. Donaldzie co jeden Twój krok to krzok i mina. Czy aby na pewno Twoja ekipa umie przewidywać skutki procesów gospodarczych czy tylko robi to po omacku.

odpowiedzi (0)

skomentuj