Menu Region

Abp Kowalczyk nieświadomie był zarejestrowany przez wywiad...

Abp Kowalczyk nieświadomie był zarejestrowany przez wywiad PRL

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

tvn24.pl/JOS

Prześlij Drukuj
Rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch poinformował, że abp Józef Kowalczyk był zarejestrowany, bez swojej wiedzy, przez tajne służby PRL jako kontakt informacyjny o kryptonimie "Cappino".
Materiały z archiwów IPN na temat abp. Kowalczyka zbadała - na jego własną prośbę - Komisja Historyczna Metropolii Warszawskiej. Arcybiskup chciał, aby wyniki pracy komisji zostały upublicznione.

Z materiałów, które podlegały analizie komisji wynika, że ks. Józef Kowalczyk od 1963 r. był inwigilowany przez Służę Bezpieczeństwa PRL. Po wyjeździe do Rzymu i podjęciu pracy w urzędach Stolicy Apostolskiej, znalazł się w 1971 r. w kręgu zainteresowania Departamentu I Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (wywiad).

W dniu 15 grudnia 1982 r. został zarejestrowany przez Wydział III Departamentu I MSW jako kontakt informacyjny o kryptonimie "Cappino" (element stroju liturgicznego: wąski pasek materiału nakładany na kołnierz szaty diakona, używany też przez biskupów - red.).

Teczka arcybiskupa się nie zachowała. Pod datą 3 stycznia 1990 r. widnieje informacja o zniszczeniu całości materiałów "z powodu ich nieprzydatności operacyjnej".
Rejestracja jako kontakt informacyjny abp. Kowalczyka nastąpiła w czasie, gdy pracował on w Watykanie i prowadził oficjalne rozmowy z przedstawicielami władz PRL, które należały do jego obowiązków.

Źródło: tvn24.pl

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się