Menu Region

MSWiA: Licytacje podczas WOŚP będą nielegalne

MSWiA: Licytacje podczas WOŚP będą nielegalne

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

M. Darda, M. Obszarny

5Komentarzy Prześlij Drukuj
Pięć dni przed finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zawrzało w jej sztabach.
Ich szefowie nie wiedzą, czy mogą licytować przekazane przez darczyńców przedmioty, czy nie. Wolontariusze są w szoku, boją się, że z pomocy dzieciom wycofają się ofiarodawcy.

Chaos wprowadziło pismo rozesłane z głównego biura WOŚP do lokalnych sztabów. Wynika z niego, że nie mają one zezwolenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na prowadzenie publicznych licytacji. W Piotrkowie (woj.
łódzkie) z tego powodu odwołano już niedzielną aukcję. W innych sztabach zachodzą w głowę, co robić. Z pomocą ma im przyjść instrukcja Fundacji WOŚP, która w ostatnich dniach dotarła do części sztabów. Jerzy Owsiak podpowiada w niej, jak obejść zakaz licytowania. Radzi m.in., by wolontariusze Orkiestry tylko kontaktowali osoby sprzedające i kupujące przedmioty, z których zysk ma wpłynąć na konto WOŚP.

Krzysztof Dobies, rzecznik WOŚP, twierdzi, że bałagan wprowadziła decyzja MSWiA. - Otrzymaliśmy pismo, z którego wynika, że sztaby regionalne nie są podmiotami prawnymi, a zatem nie mogą przyjąć na własność przedmiotu, a potem go zlicytować - mówi Dobies. - Zamieszanie wyniknęło z tego, że w ubiegłym roku jeden ze sztabów przyjął taką darowiznę. Pojawiły się problemy z rozliczeniem licytacji.

Instrukcja Owsiaka nie przekonuje Tomasza Balcerka, szefa sztabu w Piotrkowie. - Fundacja poniesie porażkę, bo z aukcji w naszym amfiteatrze zbieraliśmy nawet do 10 tys. zł - mówi piotrkowianin. - Nie wyobrażam sobie, by ściągnąć na scenę wszystkich właścicieli licytowanych przedmiotów, a samemu występować w roli pośrednika między nimi a kupującymi. Wiele sztabów w takiej sytuacji zrezygnuje z licytowania, bo przecież nikt nie będzie ryzykował złamania prawa.

Jeden z łódzkich sztabów wpadł na pomysł, by słowo licytacje zastąpić sformułowaniem "ofertowa sprzedaż przedmiotów w trybie licytacyjnym" - i to ma ominąć zakaz. - Dla nabywców nie ma żadnej różnicy między tą formą a zwykłą licytacją - tłumaczy senator Krzysztof Kwiatkowski (PO), który patronuje sztabowi WOŚP przy klubie Metalowiec w Łodzi. - Sprzedaż ofertowa jest identyczna z dotychczasową licytacją, ale jednocześnie nie łamie prawa.

Wielu wolontariuszy jest zszokowanych wiadomościami o problemach z licytacją. Katarzyna Świgost, szefowa sztabu w Gdańsku-Wrzeszczu, który organizuje dużą imprezę, była kompletnie zaskoczona informacjami o instrukcji. - W takiej sytuacji obawiam się, że wielu darczyńców może się wycofać. Zdenerwują się, jeśli okaże się, że muszą osobiście się fatygować na aukcję - mówi gdańszczanka.

O zamieszanie Jerzy Owsiak obwinia urzędników. - MSWiA utrudnia życie organizacjom pozarządowym - skarży się Owsiak "Polsce". - Nie wiem, skąd wzięły się zastrzeżenia wobec naszych licytacji. Zawsze były rozliczane bardzo skrupulatnie. Nagle urzędnik wymyślił, że nie daje na to zgody.

Tymczasem, zdaniem Violetty Paprockiej, rzeczniczki MSWiA, fundacja Jerzego Owsiaka nie dostała zgody na licytację, bo po prostu... o nią nie prosiła. W piśmie rzecznika czytamy: "We wniosku o udzielenie pozwolenia na przeprowadzenie zbiórki publicznej Fundacja WOŚP jednoznacznie wskazała, iż nie będzie organizatorem aukcji przedmiotów w Sztabach, a jedynie beneficjentem środków uzyskanych w wyniku aukcji przedmiotów wystawionych do sprzedaży przez właścicieli tych przedmiotów (...)".

- Może Orkiestra po prostu coś przeoczyła? - zastanawia się senator Kwiatkowski.
A rzecznik WOŚP odpowiada na zarzuty resortu: - Nie trzeba uzyskiwać zezwoleń na przeprowadzenie aukcji internetowych, bo nie jest to zbiórka publiczna. A jeśli chodzi o licytacje przeprowadzane na scenie podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? Będziemy licytować tak, jak robiliśmy to od siedemnastu lat - twardo mówi Krzysztof Dobies.

Agnieszka Pawlak, rzeczniczka łódzkiej Izby Skarbowej, nie wie, jakie mogą być sankcje za nielegalne przeprowadzanie aukcji. - Skoro w gestii MSWiA leży przyznawanie zgody na prowadzenie licytacji, to także od resortu zależą ewentualne restrykcje - mówi Pawlak.
Resort nie wypowiada się jednak co do kar.

W niedzielę Orkiestra będzie zbierała pieniądze na sprzęt do wczesnego wykrywania nowotworów u dzieci.
4

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

WOŚP jakoś wybrnie

+75 / -54

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

acan (gość)  •

Nie pierwszy to raz inicjatywy Orkiestry są utrudniane. Pewnie znajdzie się rozsądne rozwiązanie. Martwi mnie jednak co innego. Co się stanie w przyszłości, z tym ciężko "wyżebranym" od ludzi sprzętem medycznym. Czy nowe plany reformy zdrowia nie wydadzą ich na żer prywatnych placówek?

odpowiedzi (0)

skomentuj

MSWiA: Licytacje podczas WOŚP będą nielegalne

+96 / -80

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Maksymilian Zastawny (gość)  •

Ciekawe? Gdyby to organizował np. Caritas, nikt nie wiedziałby, że zezwolenia na licytację są konieczne.

odpowiedzi (0)

skomentuj

licytacje

+23 / -21

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gandalf (gość)  •

Pytanie - komu zależy na "upupieniu" inicjatywy Owsiaka ? Co się zmieniło w prawodawstwie polskim ,że przez 16 lat licytacje były zgodne z prawem , a teraz nagle okazuje się , że jest to nielegalne ? Jeśli do tego dodać niewybredne ataki niektórych pismaków na Owsiaka o nadużyciach , nierozliczaniu sie z pieniedzy , finansowaniu ze zbiórek "Przystanku WOODSTOCK" , to sprawa staje sie czytelna , a działania urzędasów dobrze skoordynowane.Najpierw MSWiA długo zastanawia się nad wydaniem zezwolenia na działanie WOŚP (co groziło fiaskiem całej akcji ), potem wychodzi sprawa z licytacją ,są zawirowania w TVP odnosnie transmisji itd.itp.Owsiak "nadepnął na odcisk" urzędasom z Ministerstwa Zdrowia ujawniając ich nieróbstwo i niedotrzymywanie obietnic dotyczących m.in. wyposażania placówek medycznych w sprzęt. Sprawa nie jest incydentalna ! Urzędasy - chcąc zatuszowac swoje nieróbstwo - chcą wyeliminować Owsiaka , który udowadnia ich niekompetencje . W ten sposób zniszczona zostanie kilkunastoletnia społeczna inicjatywa , która często ratowała pacjentom zycie . Ale to przecież jest nieważne ! Za wszelka cene trzeba u....ić kogoś , to wskazuje palcem , gdzie są ludzie odpowiedzialni za chorą służbę zdrowia ! A co na to pani minister Kopacz ? Stuliła uszy po sobie i udaje że jej i jej resortu to nie dotyczy ?

skomentuj

Kto ma w tym jaki cel

+25 / -26

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gosc (gość)  •

Jasne jakim prawem w demokratycznym kraju jakis Owsiak smie ratowac ludzkie zycia lub przy pomocy sprzetu pomagac? My jestesmy samowystarczalni i zadnych zbiorek nie potrzebujemy. Kogos bardzo boli ze w tym jednym dniu Owsiak i "jego pomocnicy" sa chyba najbardziej popularnymi ludzmi w kraju i nie tylko. Krytycy badzcie obiektywni i nie osmieszajcie sie.

odpowiedzi (0)

skomentuj