Menu Region

Inwestycje 2009 Obligacje państwowe na niepewne czasy

Inwestycje 2009 Obligacje państwowe na niepewne czasy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Monika Kaczyńska

Prześlij Drukuj
Wszystko wskazuje na to, że w 2009 roku obligacje państwowe będą przeżywały renesans zainteresowania. Kryzys na rynkach finansowych, a co za tym idzie, kiepska sytuacja na giełdach oraz pojawiające się raz po raz doniesienia o upadkach kolejnych banków sprawiają, że szukamy jak najpewniejszych sposobów lokowania oszczędności.
Obligacje będące po prostu pożyczką udzieloną Skarbowi Państwa na określonych z góry warunkach są jak znalazł na te trudne czasy. Zapewniają niezbyt wielki, ale za to bardzo pewny zysk.

Jak to działa?
Cena obligacji to po prostu dług, który emitujący zaciąga u inwestorów. Zobowiązuje się jednocześnie do wykupienia ich w określonym terminie. Za ile? To zależy od rodzaju obligacji.
Gdy zainwestujemy w obligacje o stałym oprocentowaniu, z góry wiemy, ile na tym interesie zarobimy.

Ale cena wykupu może być także zmienna - ustalana na podstawie takich wskaźników, jak: poziom inflacji, WIBOR, czyli oprocentowanie depozytów w rozliczeniach międzybankowych, i innych. Od ich wartości w dniu wykupu zależy, ile faktycznie będzie warta jedna obligacja.

Papiery te emitują gminy, firmy, a przede wszystkim Skarb Państwa. Te ostatnie, najpopularniejsze, można kupić w placówkach PKO BP, przez telefon i internet. Warto wiedzieć, że obligacje są papierami wartościowymi na okaziciela. Można więc je bez problemu podarować, zostawić w spadku, sprzedać.

Na przeczekanie
Zdaniem Macieja Kossowskiego z Welth Solutions, obligacje są dobrą inwestycją przede wszystkim na przeczekanie giełdowej bessy. - To alternatywa dla lokat - twierdzi Kossowski.
- Oprocentowanie obligacji jest porównywalne z wyżej oprocentowanymi lokatami bankowymi. Szczególnie atrakcyjne są teraz obligacje, których oprocentowanie opiera się na stopie inflacji. Dzięki temu faktycznie przed nią chronią.

Jednakże z tych atrakcyjnych papierów - oprocentowanych w oparciu o stopę inflacji - można kupić obecnie tylko dwie serie z czterech - obligacje czteroletnie i dziesięcioletnie.

Obligacje dwuletnie mają stałą stopę procentową na poziomie 5,75 proc. rocznie, zaś trzylatki oparte są o WIBOR - czyli wysokość oprocentowania depozytów w rozliczeniach między polskimi bankami.

Zaletą wszystkich serii papierów dłużnych Skarbu Państwa w porównaniu z lokatami jest większa płynność. Posiadacz obligacji może w każdej chwili odsprzedać je państwu i z odsetek obliczonych dla każdej obligacji straci na tym tylko złotówkę . Większą płynność zainwestowanych pieniędzy bez strat gwarantują tylko konta lokacyjne, te jednak są z reguły nieco niżej oprocentowane od papierów Skarbu Państwa.
1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się