Menu Region

Porcelana z Irlandii rozbita przez kryzys

Porcelana z Irlandii rozbita przez kryzys

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Robin Pagnamenta "The Times"

Prześlij Drukuj
Firma Waterford Wedgwood, jeden z najbardziej znanych na świecie producentów porcelany i ceramiki, działająca nieprzerwanie od 250 lat, bankrutuje.
Zarząd nad irlandzką centralą spółki przejął syndyk masy upadłościowej. Pod zarząd administratora trafi też większość z 10 filii zagranicznych.

Dla sir Anthony'ego O'Reill, potentata medialnego i nieetatowego dyrektora Waterford Wedgwood, upadek przedsiębiorstwa oznacza straty rzędu milionów funtów.

Kiedy 2 stycznia okazało się, że firma straciła płynność finansową i nie jest w stanie spłacić zadłużenia, w firmie pojawił się syndyk masy upadłościowej. Został nim David Carson z firmy audytorskiej Deloitte. Firma, której zadłużenie wynosi obecnie 449 mln euro, nie zdołała zebrać 150 mln euro kapitału, o jaki starała się jeszcze w sierpniu.

W poniedziałek firma zapowiedziała wyznaczenie administratorów oddziału brytyjskiego. Jednym z syndyków zostanie Neville Kahn, partner w Deloitte, któremu nie udało się znaleźć kupca dla sieci Woolworths, w związku z czym już we wtorek zamkniętych zostanie ostatnich 200 sklepów należących do działającej od blisko stu lat sieci handlowej.

Waterford Wedgwood zatrudnia 1900 osób w Wielkiej Brytanii - głównie w zakładach produkcyjnych w Barlaston i Stoke-on-Trent, w sklepach firmowych i w biurach - a ponadto 900 pracowników w Republice Irlandii.

Upadek tak znanej irlandzkiej marki będzie ciosem dla kraju, który jako jeden z pierwszych w Unii Europejskiej oficjalnie ogłosił recesję.

Rzecznik firmy poinformował, że poniedziałkowa decyzja o ogłoszeniu upadłości nie dotknie 5 tys. pracowników zatrudnionych w filiach na całym świecie, w tym w Niemczech, USA, Kanadzie i Australii, ani w fabryce w Indonezji.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się