Menu Region

Trwa nepalsko-indyjski spór o w władzę nad świątynią...

Trwa nepalsko-indyjski spór o w władzę nad świątynią Pashupatinath

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Świątynia mieści się w Kathmandu - stolicy Nepalu. Maoistyczne władze Nepalu zwolniły głównego kapłana świątyni - Hindusa z południowoindyjskiego stanu Kerala i zatrudniły dwóch kapłanów nepalskich. Indyjskie organizacje hinduistyczne w Nepalu i w Indiach protestują.
Od stuleci głównym kapłanem hinduistycznej świątyni Pashupatinath był Hindus. Dla Nepalczyków, nastawionych w dużej części antyindyjsko, był to powód do niezadowolenia. Maoistyczne władze postanowiły zmienić sytuację. Zwolniły Hindusa i zatrudniły kapłanów z Nepalu. Wprowadzeniu nowych duchownych towarzyszyły starcia maoistycznych bojówek z obrońcami starego porządku.

Zmiany wprowadzone przez maoistów wywołały gniew wśród części hinduistów. Indyjskie media krytycznie odniosły się do zmian, widząc w nich przejaw antyindyjskiego nastawienia maoistycznych władz Nepalu. W obliczu narastającego kryzysu Sąd Najwyższy Nepalu zalecił wczoraj przywrócenie do pełnienia obrządków religijnych kapłana z Indii. Maoiści twierdzą, że rozważą zalecenia sądu. Komentatorzy zauważają, że konflikt ma swoje korzenie w niechęci maoistów do akceptowania w Nepalu wpływów Indii oraz zacieśnianiu więzów tego kraju z Chinami.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się