Menu Region

Usunęli pęcherzyk żółciowy kobiecie bez cięcia skóry

Usunęli pęcherzyk żółciowy kobiecie bez cięcia skóry

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

J. Gromadzka-Anzelewicz

Prześlij Drukuj
Tym razem obyło się bez klasycznego cięcia skalpelem. Nie było też "dziurek", które trzeba robić, stosując technikę laparoskopową. Chirurdzy z Wejherowa pierwsi w Polsce zoperowali pacjentkę przez naturalny otwór ciała.
Po zabiegu nie ma najmniejszego śladu. Fachowo ta innowacyjna technika, która od kilku lat robi zawrotną karierę na świecie, nazywa się N.O.T.E.S.

Marta M. , 26-latka z Pomorza, cierpiała na kamicę pęcherzyka żółciowego. Wyleczyć ją mogło tylko jego usunięcie. Jak każda kobieta martwiła się, że pooperacyjna blizna ją oszpeci.

- Nie tylko z tego powodu zdecydowaliśmy się wykonać operację techniką N.O.T.E.S., przez pochwę - mówi dr med.
Maciej Michalik, ordynator oddziału chirurgii ogólnej i naczyniowej w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie. - Względy kosmetyczne są na pewno ważne, ale dla nas, chirurgów, ważniejsze jest znacznie mniejsze ryzyko powikłań w postaci przepukliny, czy zakażenia rany - dodaje.

Bo w technice N.O.T.E.S. nie tnie się skóry ani tkanek. Narzędzia chirurgiczne wprowadza się przez naturalne otwory w ciele. W przypadku kobiety przez jamę ustną, cewkę moczową, odbyt albo narząd rodny. Dodatkowo, te "wejścia" do ciała człowieka mają swoje naturalne mechanizmy obronne, przez co operacje wykonywane techniką N.O.T.E.S. są jeszcze bardziej bezpieczne dla chorego.
Operacja Marty udała się.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się