Menu Region

Nieznane notatki Hemingwaya

Nieznane notatki Hemingwaya

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Graham Keeley "The Times"

Prześlij Drukuj
Niepublikowane do tej pory teksty Ernesta Hemingwaya o polowaniu na niemieckie U-booty podczas II wojny światowej są częścią ważnej kolekcji dzieł autora, która już w tym tygodniu trafi do internetu.
Hemingway szyfrem opisywał swoje wyczyny, kiedy służył na okręcie ścigającym hitlerowskie łodzie podwodne w Zatoce Meksykańskiej. Notatki te znalazły się wśród trzech tysięcy listów pisarza zgromadzonych w jego dawnej rezydencji Finca Vigía na Kubie. Laureat literackiej Nagrody Nobla mieszkał tam w latach 1939-1961.

Badacze i miłośnicy Hemingwaya, którzy mają nadzieję na nowe, nieznane fragmenty jego twórczości, mogą być jednak nieco zawiedzeni.
Kuratorzy muzeum autora w Finca Vigía w Hawanie uprzedzają bowiem, że kolekcja nie zawiera żadnych nowych tekstów literackich. Mimo to w gąszczu dokumentów można będzie zapewne znaleźć szereg wskazówek dotyczących niewyjaśnionych dotąd rozdziałów z barwnego życia pisarza.

Zbiór zawiera między innymi epilog do powieści "Komu bije dzwon" oraz scenariusz filmu "Stary człowiek i morze". - To jest wyjątkowy wybór materiałów. Wprawdzie nie ma w nim - z tego, co nam wiadomo - żadnych niepublikowanych wcześniej dzieł literackich, jesteśmy jednak przekonani, że na podstawie tego archiwum specjaliści będą w stanie opracować nowe teorie - przekonuje Inaurys Portuondo, ekspert z muzeum w Finca Vigía.

Kiedy w 1941 r. Stany Zjednoczone przystąpiły do wojny, Hemingway znalazł się w jednostce ścigającej hitlerowskie okręty podwodne, które zagrażały transportowi morskiemu z terytorium Kuby i USA. Zdaniem kurator muzeum Ady Rosy Alfonso dokumenty mówiące o U-bootach mogłyby posłużyć potwierdzeniu tezy Hemingwaya, że na północy wyspy niemieckie łodzie uzupełniały paliwo.

Archiwum pisarza udostępnione zostanie w ramach wspólnego projektu kubańskiej Rady Narodowego Dziedzictwa Kulturalnego i amerykańskiej Rady ds. Badań Socjologicznych.
W kontekście obchodów 50. rocznicy rewolucji na Kubie współpraca ta może być sygnałem ocieplania stosunków pomiędzy Hawaną a Waszyngtonem, a także zapowiedzią, że kubański prezydent Raúl Castro spotka się z amerykańskim prezydentem elektem Barackiem Obamą.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się