Nauczyciel papieża

  Nauczyciel papieża

  Tomasz Pompowski

  Polska

  Polska

  Autor jednej z najtrafniejszych diagnoz stosunków świata zachodniego z islamem wywarł wpływ na kardynała Josefa Ratzingera, który jako Benedykt XVI skrytykował fanatyzm muzułmanów - pisze zastępca szefa działu opinie Tomasz Pompowski
  W Wigilię w swoim domu w Stanach Zjednoczonych zmarł profe-sor Samuel Huntington. Jego opinia o nieuchronności zderzenia cywilizacji zachodniej z islamską uwidoczniła w 1993 roku podział świata w takim stopniu jak przemówienia Winstona Churchilla o żelaznej kurtynie ponad czterdzieści lat wcześniej. Huntington, wykładowca Harvardu, na łamach prestiżowego "Foreign Affairs" ostrzegał, że źródłem konfliktu między państwami w powstałym po upadku Związku Sowieckiego świecie nie będzie już ani ideologia, ani gospodarka. Stanie się nim kultura, a jej częścią jest także wiara.

  "Państwa narodowe będą nadal odgrywać ważną rolę w stosunkach międzynarodowych, ale skonfliktowane będą ze sobą narody i grupy wywodzące się z różnych cywilizacji" - pisał.
  "Zderzenie cywilizacji zdominuje politykę globalną w przyszłości" - przekonywał. Kilka dni później wygłosił wykład w American Enterprise Institute. "Najważniejszą granicą dla Europy będzie ta, która oddzielała zachodnich chrześcijan od reszty świata w szesnastym wieku" - mówił, wyraźnie dając do zrozumienia, że Turcja znajduje się poza granicami Europy.

  "Konflikt pomiędzy zachodnią i islamską cywilizacją trwa od czternastu stuleci i najprawdopodobniej się nie zakończy w najbliższej przyszłości" - dolewał oliwy do ognia. - Po zakończeniu wykładu ktoś wykrzyknął: "Pan chce sprowokować wojnę!". Ale on się uśmiechnął i powiedział coś w rodzaju: ja nie chcę, by do niej doszło - wspomina pracownik AEI J. Muravchik. Huntington wiedział, o czym mówi. Pod koniec lat 70. był koordynatorem polityki obronnej przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego w czasie prezydentury Jimmy'ego Cartera. A na początku lat 80. projektował amerykańską politykę zagraniczną i obronną w Komisji ds. Długofalowej Zintegrowanej Strategii.

  Pracami zespołu najlepszych amerykańskich dyplomatów i ekspertów, wśród których byli także były sekretarz stanu Henry Kissinger, prof. Zbigniew Brzeziński, kierował legendarny fizyk nuklearny Albert Wohlstetter, który stał się inspiracją dla autorów filmu "Dr Strangelove" o bombie atomowej.

  - Huntington stwierdził wówczas, że doktryna wzajemnego zniszczenia obu stron (MAD) jest niewystarczająca, by wygrać zimną wojnę ze Związkiem Sowieckim, i trzeba imperium uniemożliwić działania w krajach Trzeciego Świata, takich jak Ameryka Południowa i Bliski Wschód - wspomina Mike Everlane, współpracownik Huntingtona. Jego najgłośniejsza książka "Zderzenie cywilizacji", jak mówił, powstała dzięki dyskusjom na forum Komisji. - Pierwszy recenzent niesprawiedliwie ocenił, porównując go do Mussoliniego - wspomina jego przyjaciel Henry Rosovsky. - Każda z jego książek wywarła olbrzymi wpływ na całą populację świata. Niemal wszystkie trafiły do naszego języka - dodaje.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo