Menu Region

Ma gotówkę i nie zawaha się jej użyć

Ma gotówkę i nie zawaha się jej użyć

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Tomasz Dominiak

Prześlij Drukuj
Ten rok był wyjątkowo tłusty dla Zygmunta Solorza-Żaka - właściciela Polsatu. Ale dopiero w roku 2009 jeden z najbogatszych Polaków pokaże, na co go stać - pisze Tomasz Dominiak
Przekonamy się, czy Solorzowi uda się utrzymać telewizyjne imperium i pierwsze miejsce na liście najbogatszych ludzi w Polsce czy też i jego dosięgnie osłabienie gospodarcze. Ci, którzy go znają, twierdzą, że właściciel Polsatu na pewno będzie chciał wykorzystać kryzys, by pomnożyć bagactwo. W 2009 r. okazji do przejęć nie zabraknie, bo wykrwawione przez kryzys firmy będą szukać inwestorów, aby nie zbankrutować. Mijający 2008 był dla niego bardzo udany. Udało mu się przekształcić przaśną telewizję Polsat w kanał śmiało konkurujący z TVN czy TVP. Mimo posuchy na giełdzie wyjątkowo dobrze zadebiutował stworzony przez niego Cyfrowy Polsat. Dzięki niemu Solorz zarobił ponad 800 mln zł. Biznesmen nie lubi jednak, kiedy pieniądze leżą bezczynnie na rachunku bankowym. W 2008 r. kupił od Ryszarda Krauzego Bioton, producenta insuliny.

Analitycy szacują, że Solorz ma jeszcze co najmniej kilkaset milionów złotych w gotówce na dalsze zakupy. Kryzys jednak i jemu zaczyna spędzać sen z powiek: nie udało mu się zwiększyć oglądalności uruchomionego w czerwcu kanału informacyjnego Polsat News (wynika to głównie z ograniczonego zasięgu stacji). Maleją także wpływy z reklam. W związku z tym raczej nie ma co liczyć na uruchomienie kolejnych kanałów tematycznych. Posuchę na rynku telewizyjnym Solorz zrekompensuje sobie z nawiązką w innej branży. Nieoficjalnie wiadomo, że prowadzi rozmowy w sprawie kupna udziałów w jednym z dużych klubów piłkarskich. Chodzi tu zapewne o drużynę, która dzięki Euro 2012 będzie miała szansę na nowoczesny stadion. Na razie nie wiadomo, czy będzie to Śląsk Wrocław, Lech Poznań, Lech Gdańsk czy Arka Gdynia. Działacze sportowi mają nadzieję, że Solorz przekształci swój nowy nabytek w maszynkę do zarabiania pieniędzy.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się