Syryjczyk mieszkający w Polsce: Rozumiem Polaków, którzy nie...

  Syryjczyk mieszkający w Polsce: Rozumiem Polaków, którzy nie chcą przyjmować uchodźców [VIDEO]

  Damian Dragański AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  - Nawet w Syrii, w mieście, w którym mieszkałem, przyjmowaliśmy wielu rodaków z terenów objętych wojną. Pojawiły się więc osoby, które pytały, dlaczego mamy przyjmować uchodźców, skoro miasto jest nasze. Uważano, że mamy dość swoich problemów, żeby dokładać nowe - mówi w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press (AIP) Saleem, Syryjczyk mieszkający w Polsce opowiada o tym, dlaczego rozumie Polaków, którzy są niechętni przyjęciu Syryjczyków, a także dlaczego unika spotkań z syryjską społecznością zagranicą.

  Źródło: AIP/x-news


  Czuje się pan uchodźcą?
  Nie jestem uchodźcą, ponieważ nie wyjechałem z kraju jedynie z powodu wojny, ona nie była jedynym powodem. Zdecydowałem się opuścić Syrię, dlatego, że nie było w niej żadnych perspektyw.
  Droga rozwoju była dla mnie zamknięta. Nawet w miastach, gdzie wojna nie dotarła, ludzie są bez pracy, prąd jest przez sześć godzin w ciągu dnia, jest pełno uchodźców z terenów objętych wojną. Wywołuje to napięcia polityczne i religijne. Panuje depresja i nienawiść.
  Przyjechałem do Polski, ponieważ znam język, przez co łatwiej będzie mi się zasymilować. Polskiego uczę się chyba 12 lat. To wystarczający okres, żeby się go nauczyć. Powód, przez który zacząłem się go uczyć, może wydawać się niepoważny. Będąc nastolatkiem oglądałem w telewizji polską Vivę, a język mi się spodobał.

  Język to duży atut, ale obok Polski są Niemcy - kraj bardziej lepiej zorganizowany dla uchodźców. Nie chciał pan emigrować na zachód, gdzie kieruje się większość Syryjczyków?
  Myślałem, ale wybrałem Polskę, ponieważ, oprócz umiejętności władania językiem, mam też w niej znajomych a także znam kraj z telewizji czy internetu. To jednak tylko jeden z powodów. Poza tym unikam kontaktów z Syryjczykami jako społeczeństwem, nie mam na myśli indywidualnych spotkań. Robię to, ponieważ takie spotkania wywołują pytania, o to, skąd jestem, jaka jest moja religia oraz czy popieram prezydenta Bashara al-Assada, czy nie. To wywołuje napięcia, w które nie chcę się angażować. Sprawy polityczne w Syrii nie doprowadzają do niczego dobrego poza nienawiścią.

  UCHODŹCY DOSTANĄ MIESZKANIA KOMUNALNE W GDAŃSKU


  Poleciłby pan rodakom Polskę? W internecie roi się od nienawistnych komentarzy na temat uchodźców.
  Nie doświadczyłem aktów nienawiści. Polacy, których spotykałem, byli mili i pozytywnie do mnie nastawieni. Wyszli z założenia, że wszyscy jesteśmy ludźmi, dlatego sobie pomagamy. Czytałem negatywne komentarze w internecie, ale nie z tego powodu nie polecałbym uchodźcom przyjazdu do Polski. Kraj nie dorównuje Niemcom pod względem siły ekonomicznej i programu dla emigrantów. Tam łatwiej odnajdą się cudzoziemcy bez znajomości języka obcego, ponieważ z pomocą czeka na nich tłumacz. To także kraj kosmopolityczny. Polska jest z kolei raczej krajem jednorodnym. Będąc w Stambule zauważyłem, że jest bardziej kosmopolityczny niż Warszawa, która w końcu leży prawie w centrum Europy.

  Dlaczego fala uchodźców w Europie budzi takie emocje?
  Islamska kultura wygląda na konserwatywną a nawet agresywną. Wśród muzułmanów jest wielu konserwatystów. Dzielą się oni na tych bezpiecznych, którzy nie mają problemu z innymi ludźmi i religiami, oraz tych niebezpiecznych, często fanatyków. Kolejnym problemem jest przystosowanie się osób z tej kultury do kwestii, które organizują życie. Mam na myśli ruch drogowy czy pojawianie się o czasie na spotkaniu. To może utrudniać asymilację i może powodować niechęć do uchodźców.

  Pojawiają się opinie, że uchodźcy przyjadą, żeby żyć jedynie z zasiłków. Wśród przybyszów z Syrii mogą pojawić się takie osoby?
  Są trzy kategorie uchodźców. Pierwszą i chyba największa złożona jest z osób dotkniętych przez wojnę, które naprawdę potrzebują pomocy. To często całe rodziny, które wydają wszystkie swoje pieniądze, a nawet pożyczają je z różnych źródeł, żeby trafić do Europy. To biedni ludzie, gotowi na każdą pracę. Są chętni, żeby zrobić coś dla społeczeństwa kraju, które ich przyjęło, chcą coś zrobić, zamiast tylko żyć na cudzy rachunek.
  Kolejna kategoria dotyczy często młodych mężczyzn. Spotkałem takich, którzy chcą trafić do Europy i tam nic nie robić poza życiem z zasiłków. Nie mają zamiaru się asymilować.
  Ostatnia kategoria to Syryjczycy, którzy przyjechali do Europy, ponieważ mają już inną mentalność niż ich rodacy. Wyjeżdżają, bo chcą się rozwijać, asymilować się, grać pozytywną rolę w nowych społeczeństwach. Te osoby myślały, żeby wyjechać już wcześniej, ale wybuch wojny zmusił ich do wcześniejszego opuszczenia kraju. Chcieli jak najszybciej to zrobić, żeby nie angażować się w powstały bałagan lub zostać jego ofiarami.

  WĘGRY | DRAMATYCZNA SYTUACJA W OBOZIE W ROSZKE. STARCIA Z POLICJĄ, UCHODŹCY UCIEKAJĄ [ZDJĘCIA+VIDEO]


  Czego dobrego można nauczyć się od Syryjczyków?
  Intelektualnie Syryjczycy mogą grać ważną rolę pomiędzy dwoma kulturami. Z kolei uchodźcy, którzy uciekli od wojny, podejmą się każdej pracy, żeby pokazać, jak mogą się odwdzięczyć za pomoc. Dotyczy to także konserwatywnie nastawionych uchodźców, którzy nie są bardzo rozwinięci intelektualnie, ale mają dobre nastawienie do pomocnie nastawionych do nich krajów. Doceniają, że potraktowano ich lepiej niż władza w ich państwie lub innych krajach arabskich.

  Słyszał pan argument, że przyjmowanie uchodźców nie powinno mieć miejsca skoro w pierwszej kolejności pomoc powinni uzyskać Polacy, którzy są biedni?
  Nawet w Syrii, w mieście, w którym mieszkałem, przyjmowaliśmy wielu rodaków z terenów objętych wojną. Pojawiły się więc osoby, które pytały, dlaczego mamy przyjmować uchodźców, skoro miasto jest nasze. Uważano, że mamy dość swoich problemów, żeby dokładać nowe. Dlatego nie dziwią mnie głosy Polaków. Jeśli kraj ma pieniądze, żeby opiekować się uchodźcami, to dlaczego ma także nie pomóc swoim obywatelom? Jestem za przyjmowaniem uchodźców, ale również za pomaganiem swoim rodakom. Rozumiem, jednak, że biedni obywatele są źli, jeśli widzą uchodźcę, który przyjeżdża i otrzymuje pieniądze i pomoc. Osoby, które są przeciwne uchodźcom nie zawsze jednak są jednak biedni. Czasami niechęć bierze się z rasizmu, a czasem ze strachu przed tym co nieznane.

  W trwającym kryzysie uchodźców odbija się to, że świat jest coraz bardziej zintegrowany, a każda wojna może mieć daleko idące wpływy. Byłoby dobrze odnosić się do takich sytuacji z dobrymi zamiarami i trzeźwym myśleniem, np. jak można pomóc uchodźcom, nie robiącym przy tym krzywdy sobie. Byłoby dobrze, gdyby kraje przyjmujące uchodźców nie dyskryminowały ich. Z kolei przybysze muszą mieć świadomość, że kraje do których trafili nie są dla nich zbawcami. Po pewnym czasie uchodźcy będą musieli stanąć na nogi. Należy rozumieć obie strony i ich racje, a nie skupiać się na tworzeniu napięć, co ma teraz miejsce. To praca dla psychologów, antropologów czy socjologów, którzy pomogą stworzyć takie porozumienie opierając się na wiedzy, a nie osobistych opiniach.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (29)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  o co chodzi

  czarna masa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  zakłamnie i obłuda, działanie pod publiczkę---my jednak mamy rozum, kontakt ze swiatem i wiemy co się dzieje

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  coś trzeba

  gano (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  trzeba zrobić wszystko, zeby powstrzymać niekorzystne procesy bo inaczej za 20 lat będą tylko kolorowi ksenofobiiiiii

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Uchodźcy

  Mieszko 1 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 33

  Przykro mi że mieszkam wśród Polaków ksenofobów i ciemnogrodzian którzy tak dbają o swoje bogactwa które chcą im zrabować przybysze.
  Za 20 lat najdalej nasze dzieci i tak będą miały kolorowych...rozwiń całość

  Przykro mi że mieszkam wśród Polaków ksenofobów i ciemnogrodzian którzy tak dbają o swoje bogactwa które chcą im zrabować przybysze.
  Za 20 lat najdalej nasze dzieci i tak będą miały kolorowych sąsiadów to nie uniknione, Polska i Europa to dom starców ...
  Szkoda mi was Rodacy , ze nie rozumiecie co się dzieje na świecie posłuchajcie Papieża, Wałęsy, A. Merkel i wielu innych mądrych ludzi usłyszcie co do was mówią .... Ze za kilka lat nie bedzie Europy białych ksenofobów.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ty

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 8

  a wiesz dlaczego? bo biali ludzie pracuja na rozwój a czarna masa wyzyskuje ich zasiłkami biały chce żzyc w statusie premium a oni jak szczury w kanałach.
  to jest rożnica miedzy białym a czarnym....rozwiń całość

  a wiesz dlaczego? bo biali ludzie pracuja na rozwój a czarna masa wyzyskuje ich zasiłkami biały chce żzyc w statusie premium a oni jak szczury w kanałach.
  to jest rożnica miedzy białym a czarnym. pies musi wiedzieć że ma Pana bo inaczej go pogryzie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ci co już są

  spokojny

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 10

  "Syryjczyk mieszkający w Polsce: Rozumiem Polaków, którzy nie chcą przyjmować uchodźców".
  "Polak mieszkający w Anglii: Rozumiem Anglików, którzy nie chcą przyjmować Polaków".

  Ci co już są...rozwiń całość

  "Syryjczyk mieszkający w Polsce: Rozumiem Polaków, którzy nie chcą przyjmować uchodźców".
  "Polak mieszkający w Anglii: Rozumiem Anglików, którzy nie chcą przyjmować Polaków".

  Ci co już są urządzeni otaczają się drutem kolczastym żeby nikt im nie zepsuł spokoju.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polcacy do GB ...

  MJ23 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

  pojechali pracować, a nie demonstrować, i podkładać bomby.
  Polacy tam na ich PKB pracują. Często zatrudniani przy pracach związanych z "socjalem"
  Opowiadają potem jak mieszkają tam "brudasy".

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tak wygląda w krajach, które chciały pomóc

  nie cofajmy cywilizacji do VII wieku (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12

  Europejskie miasta
  Paryż- https://www.youtube.com/watch?v=sg72rIfLiuw
  Berlin- https://www.youtube.com/watch?v=XaCQwlYMVtY
  Goteborg- https://www.youtube.com/watch?v=9xARVr3xBpc
  Luton-...rozwiń całość

  Europejskie miasta
  Paryż- https://www.youtube.com/watch?v=sg72rIfLiuw
  Berlin- https://www.youtube.com/watch?v=XaCQwlYMVtY
  Goteborg- https://www.youtube.com/watch?v=9xARVr3xBpc
  Luton- https://www.youtube.com/watch?v=XFXNJfwcCDs

  Wygodne życie z pieniędzy Allaha czyli z zasiłków
  http://wpolityce.pl/swiat/264896-niewygodna-prawda-o-imigrantach-szwajcarzy-skarza-sie-ze-oni-nie-chca-pracowac-wola-zyc-z-zasilkow-stalismy-sie-ich-zakladnikami?strona=2

  Gwałty to norma dla muzułmanów
  https://www.youtube.com/watch?v=SDOo_fDjplA
  https://www.youtube.com/watch?v=SBLx0zuXB_I

  Była islamistka o islamie
  https://www.youtube.com/watch?v=lq1H5ej1Dew

  Były muzułmanin o islamie i chrześcijaństwie
  https://www.youtube.com/watch?v=O7FtsQgpLco

  Opinia specjalisty od spraw bezpieczeństwa i islamu
  https://www.youtube.com/watch?v=mjGGzMmAGtAzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dobry zart z ta organizacja zycia, czlowiek

  +377 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 30 / 7

  szanowny panie, te bzdury o organizowaniu zycia w postaci ruchu drogowego czy punktualnosci to chyba jakis glupi zart?! Nie jestem biedna, jestem bardzo zamozna osoba, na dodatek moja niechec do...rozwiń całość

  szanowny panie, te bzdury o organizowaniu zycia w postaci ruchu drogowego czy punktualnosci to chyba jakis glupi zart?! Nie jestem biedna, jestem bardzo zamozna osoba, na dodatek moja niechec do arabow i muzulmanow nie boierze sie z ich nieznajomosci. Wiele lat mmialam i nadal mam okazje obserwowac ich osobliwa asymilacje i jeszcze raz panu mowie: nie, wynocha! To nie panstwo bedzie decydowalo z kim podziele sie swoimi pieniedzmi, niech arab szuka pomocy w kuwejcie badz emiratach! Ubawil mnie ten "wywiad" do lez...Albo czlowiek jest tak glupi albo takiego kretyna tylko udaje. A kosmopolityczny Istambul to tez nowosc, zapusccie sie do tureckich sklepow tak z ciekawosci w Niemczech czy Austrii, coz za kosmpolityzm...zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  błędna interpretacja

  Stella (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Kobietko facetowi w wywiadzie chodziło o RÓŻNICE kulturowe w kwestii umawiania się na czas, czyli w krajach arabskich "jutro" = pojutrze, za tydzień, tak jak u południowców. Jesli chodziło o ruch...rozwiń całość

  Kobietko facetowi w wywiadzie chodziło o RÓŻNICE kulturowe w kwestii umawiania się na czas, czyli w krajach arabskich "jutro" = pojutrze, za tydzień, tak jak u południowców. Jesli chodziło o ruch drogowy - podobnie jak w Indiach. Bogactwo widać nie służy, przydałoby się maturkę powtórzyć i czytanie ze zrozumieniem ogarnąć. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dobry zart ...

  miłosnik bliskiego wschodu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 10

  Z** mi Cie kobieto .... podobno bogata.... człowiek jest tak wielki i tak bogaty jak bardzo potrafi dzielić się z innymi , jak potrafi im pomóc , współczuć .... A Pani ? Pani bogata .......rozwiń całość

  Z** mi Cie kobieto .... podobno bogata.... człowiek jest tak wielki i tak bogaty jak bardzo potrafi dzielić się z innymi , jak potrafi im pomóc , współczuć .... A Pani ? Pani bogata .... intelektualne ubóstwo ....
  ubrane w dobre ciuchy . za 30-50 lat pewnie nikt nie będzie Pamiętał jak miałaś na imię ...
  życzę miłego dnia wśród swojego bogactwa, a w obawie przed imigrantami proponuje kupić dodatkowy zamek . zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polecam naukę czytania ze zrozumienie.

  Skiba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

  A tak konkretnie, to z czym się nie zgadzasz w tym wywiadzie, potrafisz powiedzieć? Bo na razie jak typowy ksenofob nie potrafisz nazwać tego z czym się nie zgadzasz lub czego obawiasz, tylko same...rozwiń całość

  A tak konkretnie, to z czym się nie zgadzasz w tym wywiadzie, potrafisz powiedzieć? Bo na razie jak typowy ksenofob nie potrafisz nazwać tego z czym się nie zgadzasz lub czego obawiasz, tylko same epitety: bzdury, głupi żart, ubawił do łez, udaje kretyna. Na koniec facet pisze o Stambule, a ty o tureckich sklepach w Niemczech. Co ma piernik do wiatraka? Ja mówię Warszawa, a ty polskie sklepy w Greenpoincie w Chicago i co wynika z takiej rozmowy?
  Widzisz, on wg ciebie udaje kretyna, ty udajesz nieudolnie homo sapiens.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ci obcy.I ty ciulu nim kiedyś będziesz!

  Waran z Comodo moje IP 564.07.98.8 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 12

  http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1632331,1,exodus-xxi-wieku.read

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ci obcy.I ty ciulu nim kiedyś będziesz!

  Waran z Comodo moje IP 564.07.98.8 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 13

  http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1632331,1,exodus-xxi-wieku.read

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Takie są prawdziwe zamiary imigrantów

  Edward (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10

  Takie są prawdziwe zamiary imigrantów

  https://www.youtube.com/watch?v=rIC-2yi_JeA

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Fajny wywiad

  Czarek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 3

  Ogolnie wywiad mi sie podoba, dlatego ze ten Syryjczyk posluguje sie jezykiem polskim niczym dziennikarz, az przyjemnie sie ten wywiad czyta. Mysle ze ludzie najbardziej boja sie ze mozemy miec...rozwiń całość

  Ogolnie wywiad mi sie podoba, dlatego ze ten Syryjczyk posluguje sie jezykiem polskim niczym dziennikarz, az przyjemnie sie ten wywiad czyta. Mysle ze ludzie najbardziej boja sie ze mozemy miec problemy z islamistami, nie tylko z is ale rowniez zwyklymi obywatelami ktorzy nie przystosuja sie do zycia w Polsce. Nie chca aby na naszych ulicach rzadzily gangi, 55 stref w kraju bylo zagrozonych, gdzie policja, straz pozarna, pogotowie nie ma wstepu, gdzie koscioly sa zastepowane meczetami. Boja sie ze bedziemy znajdowac zmasakrowane ciala kobiet, mezczyzn uciete glowy, okaleczone dzieci i zwierzeta. Nie chca aby choc jedne miasto w Polsce dorownalo stolicy Szwecji pod wzgledem rozwoju przestepczosci. Boje sie ze pewnego dnia do redakcji jakies gazety przyjda zamachowcy, albo ze podlozone zostana bomby w warszawskim metrze, stacjach, sklepach. Te wszystkie rzeczy naprawde sie zdarzyly w innych krajach, wiec dlatego ma to ominac Polske? zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo