Menu Region

Prof. Mikołejko: Europejskie wolności będą musiały się...

Prof. Mikołejko: Europejskie wolności będą musiały się skończyć. Uchodźcy to ludzie obcy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Dorota Kowalska

39Komentarzy Prześlij Drukuj
Prof. Mikołejko: W sprawie uchodźców nie jesteśmy ani lepsi, ani gorsi od innych społeczeństw Europy Prof. Mikołejko: W sprawie uchodźców nie jesteśmy ani lepsi, ani gorsi od innych społeczeństw Europy

Prof. Mikołejko: W sprawie uchodźców nie jesteśmy ani lepsi, ani gorsi od innych społeczeństw Europy (© Fot. Bartek Syta)

- Lęki, których Polacy doznają w związku z napływającą falą uchodźców, są i częścią ogólnoeuropejskich lęków - mówi prof. Zbigniew Mikołejko, filozof i etyk.
Panie profesorze, przyjąłby Pan w swoim domu uchodźców?
Prawdę powiedziawszy - nie. Ponieważ uważam, że dom jest jednak moją twierdzą, sferą życia bardzo intymną. I także ze względów praktycznych: to moje główne miejsce pracy, która z natury swojej wymaga spokoju i koncentracji. Natomiast nie jestem przeciwny zorganizowaniu im jakiegoś życia gdzieś w okolicy, w pobliżu, także moim kosztem.

Polacy w większości chcą pomóc uchodźcom, ale to niewiele ponad 50 procent...
56 proc. według jednych badań, 51 według innych. Ale ta liczba - osób skłonnych do przyjęcia u nas uchodźców - zmniejszyła się, jak wynika z badań CBOS, o 16 proc.


UCHODŹCY DOSTANĄ MIESZKANIA KOMUNALNE W GDAŃSKU


Z czego to wynika?
Z rozmaitych rzeczy. Jedne są więc trwałymi cechami naszego społeczeństwa, inne rodzą się pod wpływem rozmaitych obrazów i wieści dość chaotycznie docierających do nas z mediów, z plotek, z opowieści - zawsze wycinkowych, zawsze odległych. Nie jesteśmy zresztą ani lepsi, ani gorsi od innych społeczeństw Europy, może z wyjątkiem Węgrów, którzy nie popisali się w całej tej historii. Zaskakujące swoją drogą, że niezbyt zamożna Serbia, którą jako jedną z pierwszych nawiedziła fala uchodźców, czy nawet Grecja w stanie kryzysu, wykazały się większą otwartością niż ten nacjonalistyczny reżim Orbána, który buduje już od dłuższego czasu system półdemokratyczny czy też półautorytarny, niezbyt zgodny z wartościami europejskimi.

No tak, ale ponad 90 proc. Polaków deklaruje, że jest osobami wierzącymi, katolikami. A Bóg nakazuje przecież pomagać innym, być miłosiernym. My tego miłosierdzia nie okazujemy.
Oczywiście, ale nie ma się tu co dziwić ludziom ubogim i niewykształconym, nieświadomym zupełnie świata i nierozumiejącym inności, ludziom, którzy od pokoleń wyznają rytualny katolicyzm w kształcie takim, jaki jest atawistycznie od pokoleń praktykowany. Rozumiem podobnych ludzi, choć ubolewam nad ich stanem ducha. Kiedy jednak słyszę publicystów prawicy przyznających się do katolicyzmu, którzy krytykują papieża i episkopat za otwarcie wobec uchodźców, to otwiera mi się w kieszeni scyzoryk. Krótko mówiąc, ich katolicyzm jest w tym wypadku pewną ideologią polityczną, tylko ideologią, a nie religią miłosierdzia. Takiej oni nie znają i nie chcą znać. A katolicyzm nie ma tu nic do rzeczy. Myślę zresztą, że o naszym stosunku do uchodźców decydują w ogóle zupełnie inne czynniki niż religia, choć bywają one skrywane pod maską wiary.
Myślę, że jest niedobrze. I nie ma żadnej siły, która byłaby w stanie uporządkować to, co zostało okrutnie rozbełtane
Jakie?
Oj, bardzo wiele! Przy czym one są zróżnicowane w zależności od grup społecznych. Nie ma przecież jednej polskości, nie ma jednej polskiej tożsamości, ona się nie daje opisać w sposób ogólny. I w związku z tym można powiedzieć tak: ludzie mający mniejsze rozeznanie co do kształtu świata, nierozumiejący nic, przywiązani do miejsca, nieruchawi i intelektualnie, i w takim fizycznym sensie, odwiecznie gdzieś tam zasiedziali, z nieufnością patrzą na obcych: czy to będzie cudzoziemiec, ktoś innej wiary, innego koloru skóry, czy też, po prostu, najzwyczajniej, obcy. I takie są zawsze społeczności zasiedziałe, zatrzaśnięte w swych małych światach, uwięzione w trybach "od zawsze" wyznawanych norm i wartości, kurczowo trzymające się odruchowo praktykowanych obyczajów niezależnie od kraju i miejsca. I do obcego podchodzą z jakimś niebywałym lękiem: nie wiadomo przecież, jaki on jest, jakie zmiany ze sobą przynosi. A może jest groźny? Może zburzy mój mały świat i zniweczy zupełnie ten, z którym jestem tak dobrze oswojony? Natomiast inne będą motywacje w tej grupie, która najmocniej mnie zaskakuje - wśród młodych. Okazuje się bowiem, że bardziej otwarci, a spodziewalibyśmy się czegoś innego, są ludzie starsi, a nie ludzie młodzi.

CIMOSZEWICZ: PASYWNOŚĆ KOŚCIOŁA WS. UCHODŹCÓW JEST KOMPROMITUJĄCA [WYWIAD]


A dlaczego właśnie?
To efekt wychowania, które w ostatnim ćwierćwieczu zafundowaliśmy młodej generacji. Niestety, znaczna jej część - na szczęście nie wszyscy - została ukształtowana jako nadąsani egocentrycy, zainteresowani wyłącznie sobą, tylko sobą i jeszcze bardziej sobą. Nauczeni, że liczą się jedynie ich roszczenia i interesy, przyzwyczajeni do życia z ręką w cudzej kieszeni i traktujący wolność jako absolutne przyzwolenie na ich anarchiczne i sobkowskie reguły gry. Gdybyśmy badali w tej grupie - podkreślam, że nie mówię tu o całym młodszym pokoleniu, lecz o najgorszej jego formacji - jej skłonność do innych prospołecznych zachowań, abstrahując już od sprawy uchodźców, to okazałoby się, że ci ludzie są bardzo wsobni, zajęci wyłącznie sobą, często na poziomie biologicznej ledwie egzystencji. Niezależnie przy tym od wykształcenia, które często bywa w Polsce bardzo formalne i skierowane tylko na zdobycie papierka oraz prostych zawodowych umiejętności, które nic kompletnie nie znaczy. Poza tym tłumaczy im się ciągle - różne siły polityczne mają w tym błogosławiony interes - że mają tak trudno, tak źle. A skoro mają tak trudno, to dlaczego niby mają pomagać innym? Ci młodzi ludzie nie znają - bo skąd? - dobrodziejstw wobec uchodźców polskich, nie mają za sobą doświadczeń związanych ze stanem wojennym, z otwartością chociażby Francuzów na problemy Polski lat 80. i na samych Polaków. Że już nie wspomnę o tak odległych historycznie doświadczeniach jak witanie polskich uchodźców po powstaniu listopadowym w 1831 r. w Niemczech - zielonymi bramami, otwartymi domami, oddawaniem im do dyspozycji wszystkiego. W żywej pamięci tego oczywiście nie ma. A przecież tak było! Przecież przyjmowani byliśmy na Węgrzech i w biednej bardzo przedwojennej Rumunii w 1939 r. i gdzieś tam tworzono gorsze lub lepsze miejsca przetrwania. Przecież znalazło się miejsce i dla armii Andersa, i dla tej chmary towarzyszącym jej cywilów, kobiet i dzieci, uchodźców z sowieckiej Rosji, ze stalinowskich łagrów, w islamskim - tak, tak! - Iranie. Tego młodzi nie mają w swej historycznej pamięci, o którą tak ponoć troszczy się PiS, i nie chcą w ogóle mieć. Po pierwsze, dlatego że ich wiedza o przeszłości jest bardzo nikła, po drugie - nie mają intelektualnych narzędzi do zrozumienia świata. Bo przy tym w znacznej mierze pozornym wykształceniu, przy takim nastawianiu większości polskich mediów na mówienie tylko o sprawach polskich i codziennym eksponowaniu naszego politycznego piekiełka kosztem wiedzy o świecie, gdyby zapytać młodego Polaka, z czym mu się kojarzy islam, to odpowie, że z dżihadem i terroryzmem. Koniec, kropka.
1 3 »
39

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Komentarz

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

j23 (gość)  •

Mikołejko to typowy lewacki szkodnik oraz idiota z profesorskim tytułem!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nadzwyczajny profesor

+11 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Gość (gość)  •

Pan doktor generalizuje, szufladkuje ludzi, gardząc tymi którzy mają konserwatywne podejście. Są pełni obaw, bo nie znają świata. (Upraszczając wywód) Jednocześnie w dalszej części wywiadu potwierdza zasadność ich obaw. W jakim celu to opublikowano?

Prawdziwy polski naukowiec. Trochę wiedzy, którą można się popisać przed ludźmi z obcej branży, ale umiejętność zastosowania jej w praktyce i zaproponowania rozwiązań - brak. Tak niewiele potrzeba, żeby w Polsce być elitą.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Dawni i dzisieszy imigranci

+15 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Bec-Walski (gość)  •

Pan Profesor w swoich profesorskich dywagacjach omija kardynalna roznice miedzy dawna i dzisiejsza imigracja. Otoz dawniej imigranci (w tym Polacy) osiedlali sie w danym kraju za wylaczna zgoda jego wladz. Dzis to prawo uzurpuja sobie nominowani w drodze niedemokratycznej unijni aparatczycy, z pominieciem opinii i mozliwsci krajow ktorych ta decyzja ma dotyczyc.Unijne biadolenie o braku solidarnosci krajow UE w tej sprawie to konsekwencja normalnej reakcji unijnych obywateli na korzystne dla siebie decyzje samozwanczego duetu (Merkel-Hollande), ktorych kosztami obciaza sie wszystkie kraje Unii. Unijni politrukowie nie sa w stanie rozwiazac istotnych wieloletnich problemow socjalnych i ekonomicznych, dreczacych unijnych obywateli a biora sie do rozwiazywania problemow pozaunijnych, do czego brak im nie tylko kwalifikacji ale i zwyklej wyobrazni...

skomentuj

Nic sie nie zmienilo w polityce krajow takich jak Anglja,Niemcy ,Francja.

+3 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Europejczyk. (gość)  •

Takie samo podejscie do imigrantow bylo np.w niemczech w roku 1989 ,przyjmowano polakow i to wiele tysiecy nie pytajac sie spoleczenstwa niemieckiego,przyjmowano ich bo byla taka potrzeba ,nie byla ona koniecznoscia.W roku 1989 nie bylo w polsce wojny byli to imigrancji ekonomiczni nic i nik im nie zagrazal.Mysle ze obecnie jest troche inaczej.Chyba nikt nie zaprzeczy ze w tych krajach toczy sie wojna,gina ludzie,Tak solidarnosc uni Europejskiej musi byc ale tylko nie razem z polska bo polska nie kozysta z tej Europejskiej solidarnosci.Najczesciej a przynajmiej ci co tak pluja na Imigrantow kozysta na codzien z dobrodziejstw Uni a nie chce uczestniczyc w tej solidarnosci.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Chłopaku

+4 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wuwu (gość)  •

dziś to też są imigranci ekonomiczni. Uchodźcami byli w Turcji. Kiedy przeprawili się do Grecji stali się IMIGRANTAMI. Kolejna sprawa to, Polacy zasymilowali się z narodami, do których się udali. Stali się częścią tamtych społeczności, pracując i pomnażając dobrobyt. Dzisiejsi migranci po pierwsze: wszyscy mają rodzinę w Niemczech po drugie nigdy się nawet nie zintegrują o asymilacji nie mówiąc.

odpowiedzi (0)

skomentuj

kontra p. profesorze

+5 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

dida  •

http://wiadomosci.wp.pl/kat,141202,title,Lukasz-Warzecha-Imigranci-a-nie-uchodzcy-czyli-manipulacje-i-szantaz-moralny,wid,17837336,martykul.html

odpowiedzi (0)

skomentuj

seksizm?

+9 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

edek (gość)  •

Jedna uwaga. Wspomniana w wywiadzie "dziewczyna po maturze, która ogląda seriale..., itd". Dlaczego wymieniona jest tylko dziewczyna? A gdzie chłopak, który co w tym czasie robił? Może chociaż maturę zdał? Czyżbym zauważył seksizm?

skomentuj

Baran

+10 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Maroo (gość)  •

Czyzbym zauwazyl barana, ktory trudny artykul podsumowuje doszukiwaniem sie seksizmu..

odpowiedzi (0)

skomentuj

co to jest islam?

+9 / -28

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Polka (gość)  •

Zanim Pan będzie pisał o przyjmowaniu uchodżców muzułmańskich proszę się trochę więcej dowiedzieć o islamie.

http://www.fronda.pl/a/co-powinnismy-wiedziec-o-islamie-naprawde-mocny-film,55114.html

skomentuj

fronda

+13 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

akond ze skwak (gość)  •

fronda, źródło wszelkiej prawdy objawionej i jej redaktorzy podważający istnienie grawitacji. nie róbmy z siebie idiotów, tam też nikt nie wie co to islam.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Tak...

+21 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Titi (gość)  •

...najlepiej z Frondy. Niech się pani nie ośmiesza.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Czy ktoś wierzy w te SONDAŻE???

+24 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ja (gość)  •

"Polacy w większości chcą pomóc uchodźcom (...) 56 proc. według jednych badań, 51 według innych."
POMÓC nie znaczy pomóc zapraszając tutaj islamistów. Możemy wysłać im pomoc humanitarną ale NIE CHCEMY ICH NAJAZDU I AGRESJI na naszą kulturę i zachodnią cywilizację. Już przestańcie próbowac wmawiać, ze niby połowa ich chce tutaj!!!

skomentuj

ile tych % ??

+4 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

dida  •

wiarygodność tych sondaży została zweryfikowana w ten weekend podczas marszy ANTY-poparcia w przyjmowaniu migrantów do PL.

odpowiedzi (0)

skomentuj

A bufetowa poldemokratyczna nie jest?!

+29 / -13

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

+377 (gość)  •

szanowny panie, czy nie sadzi pan ze nazywanie rzadu Orbana w obecnej chwili "poldemokratycznym" badz "autokratycznym" kiedy bufetowa wybiera sobie ktore manifestacje sa "lepsiejsze" sa rzeczywiscie zalosne?! Orban po prostu dba o swoje granice, a ze do Wegier wdarl sie, powiedzmy to uczciwie, wdarl sie, arabski, prymitywny tumult to uwazam ze i tak wladze zareagowaly wyjatkowo lagodnie. Pan, jak wszyscy ci lewicowi faszysci do bolu powtarza "o nie, w domu to nie bo praca, spokoj", ale za plotem to juz ok. juz jakas pani w tvn chyba sie wyplula ze ona do domu to nie bo kto by jej pilnowal...no nie musialaby pilnowac, juz oni wszystkiego dopilnuja. Nie chce ich ani w kraju, ani tym bardziej we wlasnym domu. mam ogromna nadzieje ze po goracym lecie nadejdzie nadzwyczaj sroga zima i problem zostanie rozwiazany w sposob naturalny.

skomentuj

Jasda

+2 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Węgierskim granicom nic nie grozi! Co ty wypisujesz za bzdury! (gość)  •

"Orban dba o granice"
Przecież tym granicom nic nie grozi.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wracaj do szkoly!

+4 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

+377 (gość)  •

czy ty ukonczyles przynajmniej szkole podstawowa?! tumult, masa cudzoziemcow wdziera sie do kraju a ty piszesz ze tym granicom nic nie grozi? Wracaj glabie do szkoly, przestan czytac te durna wyborcza i zacznij sie uczyc myslec samodzielnie!

odpowiedzi (0)

skomentuj

"wdarl sie, arabski, prymitywny tumult"

+9 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

LM (gość)  •

Czy w 1981 ktoś zaprosił Polaków do Zachodniej Europy? Czy ktoś zapytał czy Włosi, Francuzi, Niemcy chcą u siebie Polskiego tumultu?

odpowiedzi (0)

skomentuj

No to chyba jest Idjotyzm,

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Europejczyk. (gość)  •

Gdzie ty byle czlowieku w 1981 roku chyba w planach rodzicow a moze czytales tylko Archiwa STASI,UB,NKWD, a kto czlowieku przyjmowal moze ruscy.Odwal sie od Niemcow bo oni najwiecej ich przyjeli. i dziwne oni po przewrocie w polsce do Polski nie powrocili tylko dalej zyja w tych przekletych i nie zyczliwych Niemcow.

odpowiedzi (0)

skomentuj

płacę podatki także na to, by pomagać uchodźcom

+14 / -24

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Janusz (gość)  •

W Polsce jest 10 000 parafii. Jeżeli każda parafia przyjmie dwóch uchodźców, np matkę z dzieckiem, to możemy bez problemu przyjąć 20 tysięcy ofiar wony w Syrii. Z podatków płaconych przez wszystkich Polaków można im wynająć jedno mieszkanie w każdej parafii i pomóc w pierwszym okresie, dopóki się nie usamodzielnią.

skomentuj

Do Polaków. Proszę zauważyć, jak ten żydo-lewacki propagandzista "Janusz"

+15 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

próbuje nieudolnie przekierować (gość)  •

uwagę na kościoły i parafie.
To już nie żydowscy wyznawcy ideologi multi-kulti, ale parafie maja zająć się imigrantami.
Jutro okaże się, że zaistniałej sytuacji w UE winni są; faszyści, naziści, chrześcijanie, narodowcy,
patrioci, etc, ale nie żydolewactwo.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ein wyborcza, ein muslim.

+10 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

50+ (gość)  •

Jakby do każdego egzemplarza wyborczej dodawali jednego muzułmanina, to problem by się rozwiązał w miesiąc.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Eine Wyborcza

+1 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

XYZ (gość)  •

Eine Wyborcza;) Ist das nicht feminin?;)...und ein islamist, so klingt es besser (chyba)...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Polacy płacą podatki również !! Na synagogi, meczety.

+8 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Płacą na utrzymanie (gość)  •

Michnika, Blumsztajna, V żydowskiej kolumny "Synów Przymierza", żydowskie przedszkola,
rabinackie szkoły. Żydowskie "instytuty" opluwające Polaków, żydowskich "tfurcuf kultury".
Żydowskie Judeo-disco w Warszawce, żydowskie kamienice, ulice i roszczenia.
Długo by jeszcze wymieniać, jak żydzi potrafią sprytnie wyciągać pieniądze polskich podatników.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Kaczyński goń cieci!

+3 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

św.NH (gość)  •

Łajdaczka Don Denka Luke Luz traktuje nas jak idiotów w swoje obleśniej komedii kiepskiego żartu.

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »